امروزه و با پیشرفت تکنولوژی، خرید دستگیره دیجیتال نیز به یکی از الزامات زندگی تبدیل شده است و دیگر استفاده از قفل‌های مکانیکی برای منزل یا محیط کار فراموش گردیده است. دستگیره دیجیتال یکی دیگر از امکانات فراوانی است که پیشرفت علم به ما هدیه داده است و شما به جای استفاده از دسته کلید برای باز کردن قفل، تنها با وارد کردن یک رمز یا وارد کردن اثر انگشت خود، قفل را باز کرده و وارد منزل خود می‌شوید.

همان‌طور که اطلاع دارید، احتمال تطابق دو اثر انگشت با یکدیگر چیزی در حدود یک صد هزار میلیاردم است که آن‌قدر کوچک است که می‌شود گفت که تقریبا یکسان بودن اثر انگشت دو نفر، غیر‌ممکن است. به همین دلیل استفاده از اثر انگشت برای حفظ امنیت منزل، یکی از امن‌ترین راه‌های ممکن است که در دستگیره‌های دیجیتال وجود دارد. درباره دستگیره دیجیتال می‌خواهید بیشتر بدانید؟ پس با ما همراه باشید تا 10 نکته مهم هنگام خرید قفل دیجیتال که فروشنده‌ها به شما نخواهند گفت، را بدانید و خریدی راحت و با قیمت مناسب داشته باشید.

1. رنگ‌های متنوع دستگیره دیجیتال

قفل‌های هوشمند، اعم از این‌که برای کدام برند و یا کدام مدل باشد، دارای رنگ‌های متنوعی مانند سفید، مشکی، طلایی و … می‌باشند و فقط و فقط در یک رنگ خلاصه نمی‌شود. مثلا مدل معروف دستگیره دیجیتال سامسونگ یعنی SHP-DP950 در رنگ‌های طلایی، نقره‌ای و مسی ارائه می‌شود. باید این نکته را در نظر گرفت که قیمت هر رنگ با سایر رنگ‌ها متفاوت است و یکسان نیست. مثلا معمولا قیمت رنگ طلایی یک مقدار از رنگ‌های دیگر گران‌تر است.

2. رمز و تعداد اثر انگشت‌های قابل قبول برای قفل هوشمند

شاید این موضوع برای یک منزل و یک خانواده کم جمعیت چندان موضوع مهمی نباشد، اما اگر جمعیت خانواده بیش از 6 الی 7 نفر باشد و یا شما قصد خرید قفل دیجیتال را برای محیط اداری و تجاری دارید، این سوال برای شما مطرح خواهد شد. در جواب باید گفت که دستگیره‌های دیجیتال، توانایی تعریف پروفایل کاربری را دارد و با توجه به این موضوع که سازندگان این قفل‌ها، علاوه بر جنبه خانگی، به جنبه تجاری آن نیز دقت کرده‌اند، قابلیت شناسایی تا 100 اثر انگشت را دارا هستند که عدد بسیار مناسبی است. هم‌چنین معمولا دستگیره‌های هوشمند، یک رمز 4 الی 12 رقمی را قبول می‌کنند که البته با توجه به سطح دسترسی که شخص در اختیار دارد، می‌تواند رمز خود را تعویض کند.

3. تابع تصادفی و خیالی دستگیره دیجیتال

اگر شما شخصی هستید که بیشتر از رمز و پین کد برای باز کردن موبایل و … استفاده می‌کنید، باید در هنگام خرید قفل، به داشتن تابع تصادفی و خیالی بیشتر دقت کنید. تابع تصادفی و خیالی قابلیتی کاربردی است که داشتن آن باعث می‌شود که هنگامی که شما قصد وارد کردن رمز قفل خود را دارید، جایگاه اعداد از روی نظم به شما نمایش داده نمی‌شود و اعداد کاملا تصادفی در اختیار شما قرار می‌گیرد. گاهی اوقات نیز نیاز است که قبل از وارد کردن رمز، چند عدد که دستگیره دیجیتال به شما نشان می‌دهد را وارد کنید تا به شما اجازه وارد کردن رمز بدهد. تمام این قابلیت‌ها برای آن اضافه شده تا اشخاص با مشاهده شما از راه دور و یا با استفاده از رد اثر انگشت شما، نتوانند رمز شما را تشخیص دهند و امنیت درب بالاتر برود.

دستگیره دیجیتال سامسونگ

4. قابلیت اتصال به خانه هوشمند

تا چندین سال قبل، این قابلیت هواداران زیادی نداشت و اکثرا کسانی به دنبال این قابلیت می‌گشتند که دوست داشتند در بروزترین حالت ممکن زندگی کنند. اما امروزه و با مشاهده فواید خانه هوشمند و علم به پیشرفت تکنولوژی، یکی دیگر از نکاتی که در هنگام خرید خانه هوشمند باید به آن توجه کرد، همین موضوع است. انواع مختلف قفل دیجیتال سامسونگ، از این قابلیت بهره‌مند هستند. گرچه مدل‌های قدیمی‌تر از اتصال باسیم برای وصل شدن به خانه هوشمند استفاده می‌کنند. در حالت کلی می‌شود گفت که دستگیره‌های دیجیتالی که از 2016 به بعد به بازار عرضه شده است، قابلیت اتصال بی سیم و از طریق پروتکل Z-WAVE را دارا هستند.

برای مطالعه قسمت دوم مقاله، بر روی لینک زیر کلیک کرده و حتما پیشنهاد می‌کنیم که قسمت دوم مقاله را نیز مطالعه کنید.