امروزه امنیت توسط سیستم های مدرن تری همچون قفل اثر انگشتی فراهم شده است که از رمز عبور یا کد پین برای احراز هویت افراد استفاده می کنند. همانطور که می دانید قفل اثر انگشتی نوعی قفل دیجیتال محسوب می شود. در چنین سیستم هایی، رمزهای عبور کاربر معتبر برای احراز هویت ذخیره می شوند، که امنیت مهمی را فراهم می کند. زیرا به عنوان رمز عبور مخفی برای کاربران مجاز عمل می کند. اما این سیستم یک ایراد اساسی نیز با امنیت قابل قبول دارد. عیب اصلی سیستم های مبتنی بر رمز عبور این است که کاربران غیر مجاز می توانند با استفاده از تکنیک های پیشرفته سیستم قفل را هک کنند، در این صورت امنیت خانه شما با یک مشکل اساسی روبرو خواهد شد.

آخرین شکل سیستم های کنترل دسترسی به خانه با اطلاعات بیومتریک مانند اثر انگشت سروکار دارد. این مزیت عظیم بر مشکلات سیستم های امنیتی قبلی غلبه می کند و سطح بالایی از دقت تشخیص را فراهم می کند. پوست انگشتان ما برجستگی خاصی روی هر انگشت دارد که منحصر به فرد و تغییر ناپذیر است و همین امر باعث می شود اثر انگشت در شناسایی هر فرد منحصر به فرد شود. وجود سیستم های امنیتی مبتنی بر اثر انگشت در بسیاری از موقعیت های زندگی روزمره ما مشاهده می شود.

این سیستم ها در مکان های مختلفی مانند دفاتر، صنایع، مدارس و اخیراً در امنیت خانه دیده می شوند. سیستم های اثر انگشتی از ترکیبی از فناوری بیومتریک و سیستم های روی صفحه استفاده می کنند. علاوه بر این، در گذشته فناوری بیومتریک توسط نیروی انتظامی برای یافتن مظنونان استفاده می شد و اکنون نیز برای شناسایی افراد مجاز استفاده می شود.

قفل اثر انگشتی سامسونگ

مقایسه قفل اثر انگشتی با دیگر سیستم ها

اصلی ترین و آشکارترین مزیت این فناوری نسبت به سیستم های امنیتی معمولی خانه مانند کلیدها یا گذرواژه ها این است که ارتباط ذاتی با مالک دارد و سرقت از این خانه ها عملاً غیرممکن است. این تصور غلط است که استفاده از قفل های بیومتریک در سیستم های امنیتی خانه می تواند منجر به هزینه های اضافی شود. ادغام عملکردهای بیومتریک در سیستم های امنیتی ارزان است و صاحبان خانه می توانند به راحتی از این فناوری برای محافظت از اموال خود در برابر سارقان و مزاحمان استفاده کنند. امروزه به دلیل انگیزه عملی و مقرون به صرفه بودن استفاده از این فناوری و قفل های اثر انگشتی ، بیشتر مردم دیگر نگران ایمنی جان و مال خود نیستند.

با قفل اثر انگشتی ، صاحبان خانه نیازی به حفظ رمز عبور یا کلید خانه را ندارند. این سادگی است که فناوری بیومتریک را با قابلیت اطمینان و امنیت بهتر برای کاربران به ارمغان می آورد. با سیستم های قفل و کلید سنتی ، غیر معمول نیست که صاحب خانه کلید خود را فراموش کرده یا گم کند. در این موارد ، ممکن است مالک و اعضای خانواده مدت زیادی منتظر بمانند تا قفل ساز حرفه ای در را باز کند. علاوه بر این ، مالک همچنین باید پول زیادی را برای باز کردن قفل درب و سپس تعویض آن بپردازد. اگرچه قفل اثر انگشتی مانند یک فیلم علمی تخیلی به نظر می رسد اما این فناوری روز به روز محبوب تر می شود.

افراد به راحتی می توانند با استفاده از اثر انگشت شناسایی شده وارد منزل شوند. قدرت این فناوری به حدی است که صاحبان و خانواده های آن ها دیگر نگران جا گذاشتن کلید نخواهند بود. یک سیستم امنیتی بیومتریک خانگی قطعاً راه حل بهتری است و مزایای زیادی نسبت به قفل های معمولی دارد. از آنجا که این قفل ها تنها توسط یک فرد خاص بر اساس یک اثر انگشت باز می شوند ، از نظر امنیت ، سرعت و راحتی بسیار مناسب هستند. علاوه بر اینکه دقیق ترین و مقرون به صرفه ترین سیستم امنیتی خانه است، تکرار این روش عملاً غیرممکن است. امروزه تولیدکنندگان برجسته قفل در جهان نیز به قفل اثر انگشتی روی آورده اند. زیرا آن ها می دانند که قفل های بیومتریک امروزه امن ترین قفل ها هستند.

این سیستم همچنین می تواند به راحتی اثر انگشت ورودی را با اثر انگشت ثبت شده توسط کاربر مقایسه کرده و بررسی کند که اثر انگشت متعلق به آن شخص است یا خیر. در واقع با قفل های اثر انگشتی، امنیت خانه به معنای واقعی کلمه در دست ماست.

قفل دیجیتال زیمنس

فواید قفل اثر انگشتی درب

یکی از مزیت های اصلی این است که سارقان هرگز نمی توانند اثر انگشت را جعل و استفاده کنند. قفل اثر انگشتی نه تنها از امنیت بالایی برخوردار است، بلکه به شما امکان می دهند به راحتی حرکت کارمندان را کنترل کنید. به عنوان مثال، نرم افزاری که با اثر انگشت کار می کند ممکن است به شخص اجازه ورود به یک منطقه را بدهد اما به منطقه دیگر وارد نشود و بنابراین افراد مختلف اجازه ورود به مکان های مختلف را دارند. در مورد قفل های مکانیکی نیز همین مورد وجود دارد با این تفاوت که کلیدهای مکان هایی را که اجازه ورود به آن ها را دارید به هر نفر می دهید.

معایب قفل درب اثر انگشتی

قفل اثر انگشتی دارای اشکالاتی نیز می باشد. اولین مورد این است که این سیستم گران است و برای مشاغل کوچک مناسب نیست. با این حال با گذشت زمان و پیشرفت در فن آوری، ما در تلاش هستیم هزینه ها را کاهش دهیم. مشکل دیگر عدم اطمینان کردن به امنیت آن است. برخی از تجهیزات بی کیفیت در تشخیص اثر انگشت مشکل دارند. اگر می خواهید قفل اثر انگشتی نصب کنید، مطمئن شوید که آن را از مارک معتبری برای استفاده از لوازم جانبی با کیفیت تهیه کرده اید.

قفل روک

به عنوان مثال برند روک علاوه بر این که قیمت بسیار مناسبی دارد، از تجهیزات با کیفیتی نیز استفاده کرده است و همین طور تنوع بالایی هم دارند که توصیه می کنیم از قفل های روک استفاده کنید.