در دنیای الکترونیکی امروز، دیگر کم‌ترین وسیله‌ای را می‌توانیم پیدا کنیم که در کنار خود، واژه‌ی “هوشمند” را یدک نکشد‌، حتی قفل الکترونیکی هم از این قاعده مستثنی نیست. قفل‌های هوشمند نیز همانند دیگر وسایل هوشمند کم کم جای خود را با قفل‌های کلید دار و قدیمی عوض می‌کنند. می‌توانیم با نگاهی به آمارها به این واقعیت پی ببریم که قفل دیجیتال در چند سال اخیر طرفداران زیادی در بین مردم پیدا کرده‌اند.

پیش بینی می‌شود که در آینده‌ی نزدیک در ایران هم مانند بسیاری از کشور‌های پیشرفته از قفل‌های الکترونیکی و دیجیتال روی تمامی درب‌های ساختمان‌های مسکونی و اداری یا تجاری و هتل ها و … نصب شده باشند.

برتری قفل الکترونیکی نسبت به قفل های معمولی

مقایسه قفل الکترونیکی و قفل معمولی

به علت مزیت‌های زیادی که قفل هوشمند نسبت به قفل‌های معمولی دارند انتخاب بهتری برای محافظت از خانه یا محل کسب و کار به حساب می‌آیند.

دیگر محدودیتی برای عبور از درب‌های منزل یا محل کسب و کار خود ندارید … به قفل هوشمند تعدادی بسیار زیادی کاربر را می‌توان معرفی نمود. معرفی یا حذف کاربران نیز بسیار آسان می‌باشد و مانند قفل‌های معمولی هزینه و ریسک بالایی را به دنبال نخواهد داشت. قفل الکترونیکی در عمل سرعت کار شما را بالاتر می‌برد، این قفل توانایی دارد که کار اضافه کردن دسترسی و باز کردن درب را سریعتر از قفل‌های مکانیکی قدیمی انجام دهد. قفل دیجیتال می‌تواند حتی با اثر انگشت باز شود به نوعی قفل اثر انگشتی تبدیل شود.

نیازی به حمل کلید‌هایی که گاه و بی گاه امکان گم شدن یا جا گذاشتنشان هست را ندارید. با داشتن روش‌های پیشرفته امنیتی مانند رمز، کارت، اثر انگشت و تلفن همراه به راحتی و در سریع ترین زمان ممکن به درب ورودی دسترسی پیدا کنید.

دیگر نگران دزدیده شدن مدارک و اشیای مهم یا قیمتی خود نباشید. قفل الکترونیکی با داشتن ویژگی‌های امنیتی منحصر به فرد مانند آلارم هشدار، قفل کودک، بدنه بسیار مقاوم و … سارقان و متجاوزان را از خانه یا محل کار شما دور می‌کند.

قفل دیجیتال با داشتن طرح و رنگ‌های متنوع زیبایی را به خانه یا محل کار شما می‌بخشد.

قفل الکترونیکی تمام محدودیت‌ها را کنار می‌زند و امنیت و آسایش و زیبایی را برای شما یک جا به ارمغان می‌آورد.

 انواع قفل های الکترونیکی

قفل الکترونیکی انواع مختلفی دارند و بر طبق گزینه‌های مختلفی دسته بندی می‌شوند:

بر اساس برند

به دنبال استقبال بی نظیر از قفل الکترونیکی، شرکت‌های بسیاری اقدام به تولید این محصولات امنیتی می‌کنند که هر کدام ویژگی‌ها مربوط به خود را دارند و می‌توانند بخشی از نیازهای شما را برآورده سازند. از برندهای بزرگ و معتبر صنعت قفل دیجیتال می‌توان به یال، سامسونگ، اسا ابلوی، گیت من و … اشاره نمود. چیزی که این شرکت‌ها را به بزرگ‌ترین تولید کننده قفل دیجیتال در جهان تبدیل نموده است ارائه خدمات پس از فروش استثنایی و محصولات با کیفیت با قیمت مناسب می‌باشد. البته این‌ها تنها شرکت‌های فعال در زمینه ساخت قفل الکترونیکی نیستند. در بازار کشور خودمان هم محصولاتی تحت لیبل‌های متفرقه با قیمتی ارزان ارائه می‌شوند که به هیچ‌وجه کیفیت قفل‌های الکترونیکی وارداتی شرکت بارمان را ندارند و خرید آن‌ها با توجه به طراحی و ساخت و ضعیف و عدم وجود پشتیبانی و گارانتی توصیه نمی‌شود.

در ویدئوی کوتاه زیر می‌توانید به یک آشنایی کلی با قفل الکترونیکی برند یال برسید. این قفل دیجیتالی می‌تواند از روش‌های دسترسی مختلفی استفاده کند.

بر اساس کشور سازنده

هم اکنون کشورهای زیادی در زمینه تولید قفل الکترونیکی فعالیت می‌کنند اما بدون شک پرچمدار کشورهای تولید کننده این محصولات کشورهای کره جنوبی، چین، آمریکا و کشورهای اروپایی مانند سوئد و ایتالیا می‌باشد. لازم به ذکر بیشترین تعداد شرکت‌های بزرگ تولیدکننده قفل دیجیتال در کشور کره جنوبی است.

بر اساس نوع دسترسی

روش های دسترسی به قفل الکترونیک

تفاوت اساسی قفل‌های الکترونیکی با قفل‌های معمولی در روش دسترسی به این نوع قفل‌ها می‌باشد. روش‌های دسترسی پیشرفته به قفل‌های دیجیتال باعث شده است تا کاربران رفت و آمد امن و راحت را تجربه کنند. به این نوع قفل‌ها می‌توان از طریق روش‌های متنوعی مانند رمز عبور، کارت، بیومتریک (اثر انگشت، عنبیه و …)، تلفن همراه (ارتباط بلوتوثی و اینترنتی)، کلید مکانیکی دسترسی پیدا کرد.

اکثر قفل‌های الکترونیکی از طریق صفحه لمس و وارد نمودن رمز قابل دسترسی می‌باشند و بر اساس مدل و شرکت سازنده یک یا چند روش دسترسی به آن اضافه می‌شود.

بر اساس نوع دستگیره

مدل های مختلف قفل دیجیتال بر اساس نوع دستگیره

قفل‌های دیجیتال بر اساس نوع دستگیره دارای طرح‌های مختلف می‌باشند. جدیدترین مدل دارای دستگیره نسل جدید pull-push است که راحتی در رفت و آمد و زیبایی را برای کاربران به دنبال دارد.

طراحی قفل‌های دیجیتال با دستگیره معمولی مانند قفل‌های قدیمی و سنتی می‌باشند با این تفاوت که از صفحه لمس یا پنل‌های رمز و اثر انگشت برخوردار می‌باشند.

قفل‌های بدون دستگیره فاقد دستگیره برای عبور و مرور می‌باشند و معمولا این نوع قفل‌ها را در کنار قفل‌های معمولی نصب می‌کنند. دستگیره دیجیتال نیز می‌تواند تا حدود زیادی رفت و آمد شما را متحول کرده و نظر مهمانان شما را به خود جلب کند.

قفل دیجیتال شیشه سکوریت نیز نوعی قفل بدون دستگیره است که برای کنترل عبور و مرور درب‌های شیشه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.