دزدگیرهایی که امروزه در منازل و فضاها مورد استفاده قرار می گیرند از حسگرهای مختلفی برای تشخیص نفوذ استفاده می کنند. شاید بپرسید سنسور چیست و چگونه کار می کند. سنسور یکی از مهم ترین قسمت های دزدگیر است که انواع مختلفی دارد. اغلب این حسگرها می توانند ورود افراد یا حیوانات را به روش های مختلف تشخیص دهند. حساسیت این سنسورها قابل تنظیم است. بنابراین، می توانید تعداد آلارم های خطا را کاهش دهید. اگر می خواهید با انواع سنسورها و نحوه عملکرد سنسور اعلام سرقت آشنا شوید، توصیه می کنیم تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

سنسور دزدگیر چیست و چگونه کار می کند؟

دزدگیر در منازل و اماکن عمومی از سنسورهای مختلفی استفاده می کند. مهمترین نوع سنسور مورد استفاده در دزدگیر سنسور مادون قرمز یا چشم متحرک است. این نوع سنسور با تشخیص گرمای بدن یا انرژی مادون قرمز، ورود افراد مختلف را تشخیص می دهد. در واقع ناحیه مدیریت حسگر حرکت یک شبکه است. هنگامی که جسمی با گرمای بیش از حد در مقابل این ناحیه قرار می گیرد یا حرکت می کند، سنسور متوجه ورود افراد می شود و گزارشی را به کنترل پنل ارسال می کند. بالاخره آلارم به صدا درآمد و صاحب خانه مطلع شد.

اجزای زنگ هشدار و سنسو دزدگیر

به طور کلی، افراد سعی می کنند از روش های مختلفی برای محافظت از وسایل یا اسناد مهم خود در خانه یا محل کار استفاده کنند نصب دزدگیر یک روش امنیتی رایج است که می تواند از ورود افراد غریبه به خانه یا سایر اماکن شما جلوگیری کند دزدگیرها از اجزای مختلفی تشکیل شده اند که مهمترین آنها عبارتند از:

صفحه کنترل
سیستم هشدار دهنده
سیستم تلفن
برق
و…

هر کدام از این موارد با هم کار می کنند و خانه یا محل کار شما را از هر گونه آلودگی محافظت می کنند.

نحوه عملکرد سنسور دزدگیر منزل و اماکن

عملکرد سنسور دزدگیر خانه

تشخیص هر بار که وارد خانه می شوید توسط چشم یا حسگر انجام می شود. علت نامگذاری این اثر شباهت آن به چشم است. زیرا حسگرها یا چشم‌ها می‌توانند سیگنال‌های مختلفی را از اجسام دریافت کرده و به پنل کنترلی که نقش مغز انسان را دارد ارسال کنند. در نهایت به دستور مغز می تواند اشیا یا افراد را ببیند.
این فرآیند در دزدگیرهای خانگی، دقیق تر و حساس تر از چشم انسان رخ می دهد. بنابراین در اماکن عمومی یا خصوصی از دزدگیر برای محافظت از اسناد یا تجهیزات در برابر سرقت یا حوادث استفاده می شود.

نحوه عملکرد سنسور حرکت زنگ خانه

سنسور حرکت یا مادون قرمز یکی از رایج ترین انواع سنسورهای آلارم خانگی و خانگی است. این نوع چشم برای محیط های کوچک و ساکت مناسب است و معمولا بر روی دیوار خانه نصب می شود. سنسور حرکت می تواند حضور افراد مختلف را از طریق گرمای بدن آنها تشخیص دهد و صاحب خانه را مطلع کند.

نحوه عملکرد سنسور اولتراسونیک

سنسور اولتراسونیک یکی از انواع دیگر دتکتورهای سرقت داخلی و یا منزل است که عملکرد بسیار خوبی دارد. این سنسور می تواند ضعیف ترین و کوچک ترین صداهای اطراف را تشخیص دهد و از ورود افراد غریبه به خانه یا محل کار شما جلوگیری کند. به طور معمول، این نوع حسگرها با انتشار امواج برای تشخیص حضور یک شی یا شخص، دریافت انعکاس و گزارش سریع خطر کار می کنند.
در واقع وقتی فردی غریبه می خواهد بدون اجازه وارد خانه یا محل کار شما شود، با ایجاد کوچکترین صدایی متوجه این سنسور می شود. در این مرحله، سنسور اولتراسونیک بلافاصله با ارسال پیامی به کنترل پنل امنیتی به صاحب ملک هشدار می دهد.

سنسور دزدگیر چیست

سنسورهای مایکروویو چگونه کار می کنند؟

سنسور مایکروویو یکی از سنسورهای کاربردی برای هشدارهای امنیتی در اماکن و منازل می باشد. این حسگر با انتشار امواج مایکروویو و انعکاس آنها از اجسام کار می کند. در واقع زمانی که این سنسور تغییر در اشعه های دریافتی را تشخیص می دهد، خطر را اعلام می کند و آلارم می دهد. این سنسور را می توان در اتاق های بزرگتر و جادارتر استفاده کرد. زیرا این سنسور می تواند پالس هایی با شعاع بزرگتر ارسال کند.

سنسور وزن چگونه کار می کند؟

سنسور وزن هشدار مکان در صورت احساس کوچکترین حرکت به شما هشدار می دهد. این سنسور به وزن و گرما بسیار حساس است. در واقع سنسور وزن هر حرکتی از جمله حرکت افراد، حیوانات خانگی و حیوانات مزاحم را تشخیص می دهد.

سنسور وزن دزدگیر منزل و مکان دارای قابلیت تشخیص حضور افراد و حیوانات بر اساس وزن و حجم می باشد. به همین دلیل می توان از آن در مناطق باز استفاده کرد. نحوه عملکرد سنسور وزن هشدار Burler به این صورت است که وقتی حرکت کوچکی در محیط ایجاد می شود، سنسور می تواند سیگنال خود را دریافت کند و پس از تجزیه و تحلیل آن را به صاحب خانه اطلاع دهد.
سنسور وزن از دو سنسور مادون قرمز و یک سنسور حرکت تشکیل شده است. یک سنسور مادون قرمز می تواند گرمای حیوانات را تشخیص دهد و یک سنسور دیگر می تواند حرکت حیوانات را تشخیص دهد. به طور کلی، سنسور وزن از امنیت بالایی برخوردار است و می تواند اموال شما را ایمن نگه دارد.

انواع سنسورهای ضد سرقت

عملکرد سنسورهای مختلف دزدگیر امنیتی خانه و حیاط با یکدیگر متفاوت است. در واقع هر کدام استراتژی و روش خاص خود را دارند و نتایج خاصی را نشان می دهند. به همین دلیل بهتر است با انواع آن ها آشنا شوید تا در انتخاب و خرید خانه و محل دزدگیر دچار سردرگمی نشوید. بنابراین اگر می خواهید یک دزدگیر قدرتمند و کاربردی برای منزل یا محل کار خود داشته باشید، توصیه می کنیم قبل از هر اقدامی با انواع و کاربرد هر کدام آشنا شوید. همچنین با نصب قفل دیجیتال بر روی درب ضد سرقت خود می توانید از انواع آلارم های هشدار دهنده نیز از طریق اپلیکیسن روی موبایل آگاه شوید.

انواع سنسورهای ضد سرقت

سنسور هشدار حساس به دما

سنسور حساس به دما نوعی سنسور زنگ خانگی و محلی است. این سنسور با تشخیص تغییرات دما، ورود انسان را تشخیص می دهد. در واقع با ورود فرد متوجه تغییرات دمایی معمولی می شود و به سرعت گزارشی را به کنترل پنل ارسال می کند. این گزارش بررسی می شود و در صورت غیر طبیعی بودن، زنگ هشدار به صدا در می آید.
سنسور حساس به دما نسبت به سایر سنسورها حساس تر و پیشرفته تر است. به همین دلیل قیمت بالاتری نسبت به سایر سنسورها خواهد داشت. لازم به ذکر است که این سنسور فقط وجود موجودات را در محل تشخیص می دهد و نمی تواند گونه های موجودات را شناسایی کند.

سنسور دید در شب

همانطور که می دانید بیشتر سرقت ها در شب اتفاق می افتد. به همین دلیل سنسور دیگری طراحی شد که برای تشخیص ورود انسان در شب و تاریکی استفاده می شود. فناوری به کار رفته در سنسور دید در شب بسیار پیشرفته است و می تواند ورود افراد یا حیوانات دیگر را به وضوح تشخیص دهد. سنسورهای دید در شب معمولا در مکان های عمومی و نظامی مانند پایگاه ها استفاده می شوند. این سنسور کاربردهای زیادی دارد و می تواند انتخاب خوبی برای حفاظت امنیتی باشد.

حسگرهای حساس به ابعاد فیزیکی

نوع دیگری از سنسورهای امنیتی سنسورهایی هستند که به ابعاد فیزیکی حساس هستند. سنسورهای حساس به ابعاد فیزیکی همه تصاویر را در زمان واقعی اسکن می کنند. هنگامی که متوجه کوچکترین تغییر در اشیاء مختلف می شوید، یک هشدار به کنترل پنل ارسال می کند. سپس پیام های ارسالی بررسی شده و اقدامات لازم انجام می شود. این سنسور حساسیت و قدرت بالایی دارد و مانند چشم حشره عمل می کند.

سنسور دید در شب

اخرین حرف

سنسورهای زنگ خانه و دارایی برای ایمن نگه داشتن وسایل و اسناد شما حیاتی هستند. پیشرفت های امروزی در فناوری، حسگرهای جدید و قدرتمندی را ایجاد کرده است که می توانند شما را ایمن نگه دارند. در این مقاله سعی شده است تا انواع سنسورهای آلارم و نحوه عملکرد آنها معرفی شود. امیدواریم این مقاله را خوانده باشید و به سوالات خود پاسخ داده باشید.