قفل کارتی درب آپارتمان نوعی سیستم امنیتی و کنترل دسترسی است که به افراد اجازه می‌دهد تا با معرفی کارت خود، به درب ورودی ساختمان دسترسی پیدا کنند. این سیستم مشکلات مربوط به دسته کلیدها و از دست رفتن آن‌ها را برای همیشه از بین می‌برد و با ایجاد محدودیت دسترسی برای افراد مختلف، امنیت درب ورودی را افزایش می‌دهد.

قفل کارتی درب آپارتمان با استفاده از انواع کارت‌های هوشمند که رایج ترین آن‌ها RFID می‌باشد، ورود و خروج افراد را کنترل می‌کند. در ادامه این مقاله با این نوع قفل‌ها بیشتر آشنا می‌شوید.

کارت RFID چیست؟

این نوع کارت‌ها بر پایه شناسایی فرکانس رادیویی عمل می‌کند و مانند اکثر فناوری‌های مدرن امروزی، با تراشه‌های هوشمند در ارتباط هستند. متداول‌ترین کاربرد کارت RFID، استفاده در قفل کارتی درب آپارتمان و سیستم‌های کنترل دسترسی مبتنی بر کارت می‌باشد.

اطلاعات کاربر، به صورت الکترونیکی و الگوهای عددی و رمزگذاری شده، در تراشه موجود در کارت ذخیره می‌شود. این اطلاعات توسط گیرنده دریافت می‌شود و جهت تشخیص هویت کاربر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کارت‌های RFID قدیمی از پهنای باند پایین تر برای شناسایی کاربر استفاده می‌کردند. به همین دلیل کپی کردن آن‌ها راحت‌تر و در نتیجه امنیت آن‌ها بسیار پایین بود. پهنای باند کارت‌های نسل جدید بالاتر می‌باشند که این امر باعث افزایش میزان ذخیره اطلاعات و امنیت آن‌ها می‌شود.

قفل کارتی

انواع کارت‌های RFID مورد استفاده در قفل کارتی درب آپارتمان

KEY TAG

از متداول‌ترین کارت‌های RFID، کارت KEY TAG می‌باشد که معمولا دو عدد از آن‌ها در قفل‌های دیجیتال وجود دارد. کارت‌های مترو از نمونه‌های شناخته شده KEY TAG است که به راحتی در کیف پول یا مدارک قابل حمل است.

قفل کارتیSMART CARD

این نوع کارت به دلیل داشتن ویژگی چسبندگی، به راحتی بر روی وسایل قابل حمل مانند تلفن همراه متصل می‌شود. به این ترتیب حمل آن بسیار آسان و احتمال گم شدن آن کاهش می‌یابد.

کارت‌های بزرگ شناسایی یا اعتباری

این کارت‌ها به دلیل نوع طراحی و قابلیت چاپ عکس و نوشته بر روی آن‌ها، معمولا در محیط‌های اداری جهت کنترل رفت و آمد پرسنل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قفل دیجیتالمقایسه کلیدهای مکانیکی و کارت‌های RFID

کارت‌های RFID را می‌توان برای مدت معینی جهت دسترسی موقت برنامه ریزی نمود. به‌عنوان مثال در هتل‌ها، جهت دسترسی مهمانان در مدت معینی می‌توان از این نوع کارت‌ها استفاده کرد که پس از پایان آن بازه زمانی، دسترسی به اتاق با آن کارت غیر‌ممکن می‌شود. در حالی که این مورد برای قفل مکانیکی و کلیدهای آن امکان پذیر نیست.

کارت از دست رفته را می‌توان به راحتی از حافظه قفل کارتی درب آپارتمان حذف نمود. این در حالی است که در قفل‌های مکانیکی با از دست رفتن کلید، برای امنیت بیشتر، مجبور به عوض کردن تمام قفل می‌شوید که هزینه‌های بالایی را برای شما به دنبال خواهد داشت.

کپی کردن کلیدهای مکانیکی بسیار آسان است. بنابراین هر کسی می‌تواند به قفل‌های قدیمی دسترسی پیدا کند. این در حالی است که به دلیل به کار رفتن تراشه‌های رمزگذاری شده در کارت‌های RFID، احتمال هک نمودن آن‌ها بسیار ناچیز است.

نحوه کارکرد قفل کارتی درب آپارتمان

قفل کارتی به‌عنوان گیرنده، اطلاعات ذخیره شده در کارت RFID را دریافت می‌کند. همان‌طور که بیان شد هر یک از کارت‌های RFID، دارای تراشه‌هایی می‌باشند که اطلاعات منحصر به فردی در خود ذخیره کرده است. هنگامی که کارت به قفل کارتی درب آپارتمان معرفی می‌شود، اطلاعات از طریق ارتباط رادیویی به حافظه قفل (گیرنده فرکانس) ارسال و در آنجا ذخیره می‌شود.

در صورت استفاده مجدد از کارت جهت باز نمودن درب ورودی ساختمان، اطلاعات موجود بر روی تراشه با اطلاعات ذخیره شده مقایسه و در صورت مطابقت، اجازه دسترسی به شخص داده می‌شود. در صورتی که از کارت غیر‌مجاز یا معیوب برای دسترسی به قفل استفاده شود، سیستم الکترونیکی قفل برای دقایقی از کار می‌افتد و آلارم هشدار نفوذ به صدا در می‌آید.

روش‌های دسترسی جایگزین در قفل کارتی درب آپارتمان

در مدل‌های امروزی قفل کارتی درب آپارتمان، علاوه بر کارت از روش‌های دیگری مانند رمز، اثر انگشت، تلفن همراه و کلیدهای اضطراری برای دسترسی به درب ورودی استفاده می‌شود. به‌عنوان مثال در قفل SAMSUNG P728، در صورت از کار افتادن یا از دست دادن کارت، می‌توان از رمز، اثر انگشت یا کلید اضطراری برای باز نمودن درب استفاده کرد. قفل کارتی را می‌توان از راه دور توسط تلفن همراه و کلیدهای مجازی نیز کنترل نمود.

ویژگی‌های قفل کارتی درب آپارتمان

ثبت و کنترل ورود و خروج کاربران

هر کارت مانند اثر انگشت حاوی اطلاعات منحصر به فردی می‌باشد. به عبارت دیگر کارت‌ها مانند کلید ورودی منحصر به فرد برای هر شخص عمل می‌کنند. بنابراین می‌توان ورود و خروج هر شخص را ثبت و در زمان و تاریخ مشخص کنترل نمود.

کنترل از راه دور قفل کارتی درب آپارتمان

توسط ریموت کنترل و ارتباط بلوتوثی ( فاصله تاثیر محدود) یا ارتباط اینترنتی (فاصله تاثیر نامحدود) می‌توان از راه دور این نوع قفل‌های دیجیتال را کنترل نمود.

بلوتوث قفل دیجیتال

اتصال به سیستم‌های هوشمندسازی

یکی از ویژگی‌های منحصر به‌فرد قفل کارتی درب آپارتمان، اتصال به سیستم‌های هوشمندسازی خانه است که می‌توان قفل را برای حالت‌های مختلف خانه برنامه ریزی نمود. به‌عنوان مثال در صورت معرفی کارت به قفل و باز نمودن درب، سیستم‌های روشنایی به صورت خودکار روشن می‌شوند.

امنیت بسیار بالا

ویژگی‌های امنیتی قفل کارتی درب آپارتمان مانند قفل کودک، سیستم حریم خصوصی و آلارم هشدار حوادث امنیتی مانند سرقت و آتش‌سوزی، روش‌های دسترسی امن و ضد هک و … باعث کنترل امن ورود و خروج و جلوگیری از دسترسی غیر‌مجاز به درب ورودی ساختمان می‌شود.

مزایای استفاده از قفل کارتی درب آپارتمان

راحتی در رفت و آمد

دسترسی پیشرفته و بدون کلید به قفل کارتی درب آپارتمان، باعث راحتی در رفت و آمد و دسترسی سریع به درب ورودی می‌شود. همچنین تمام دردسرها و مشکلات ناشی از کلیدهای مکانیکی برای همیشه از بین می‌رود.

دسترسی به چند محل توسط یک کارت

قفل کارتی درب آپارتمان به شما این اجازه را می‌دهد که تنها توسط یک کارت به نقاط مختلف دسترسی پیدا کنید. همچنین می‌توان این دسترسی‌ها را برای نقاط مختلف برنامه ریزی نمود. به عنوان مثال یک کارمند به مکان A به صورت تمام وقت و به مکان B تنها 3 ساعت در روز دسترسی داشته باشد.

کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری

گم شدن کلیدها باعث به وجود آمدن خطرات امنیتی برای مکان مورد نظر می‌شود. به همین دلیل اکثر افراد، مجبور به عوض کردن کل قفل می‌شوند. در قفل کارتی درب آپارتمان این مشکل وجود ندارد. تنها کافی است کارت مفقود شده را از حافظه قفل پاک نمایید. همچنین کیفیت تولید بالای این نوع قفل‌های دیجیتال باعث افزایش عمر آن‌ها و کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری می‌شود.

افزایش حس زیبایی شناسی

تنوع در رنگ و طراحی منحصر به‌فرد قفل کارتی درب آپارتمان، زیبایی خاصی به هر نوع معماری می‌بخشد و توجه هر شخصی را به خود جلب می‌کند. در محیط‌های اداری و تجاری این موضوع می‌تواند باعث جذب مشتریان شود.

قفل کلاسیک hbs

در مقالات بعدی سعی خواهیم کرد تا شما را با مدل‌ها و برندهای پرفروش قفل کارتی درب آپارتمان آشنا نماییم. همچنین می‌توانید برای طرح سوالات خود، با کارشناسان شرکت بارمان تماس بگیرید.

قفل‌های دیجیتال بارمان آماده خدمت رسانی به شما مشتریان عزیز می‌باشد.