قفل دیجیتال در واقع محصولی است که جهت برطرف کردن نقایص کنترلی و امنیتی دستگیره‌های معمولی در بازار عرضه شده است و بسته به آپشن‌هایی که دارند و دسترسی‌هایی که ارائه می‌کنند به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. قفل‌های دیجیتال برای انواع درب‌ها محصول دارد به همین سبب می‌بینید در بازار می‌گویند قفل شیشه سکوریت و یا قفل درب‌های UPVC یا همان PVC LOCK که این نوع تقسیم بندی بر اساس انواع درب انجام شده است. همچنین یک سری ویژگی‌های موجود در قفل‌های دیجیتال باعث ضد سرقت شدن این قفل‌ها می‌شود که در نهایت به‌عنوان قفل‌های دیجیتال ضد سرقت در بازار شناخته می‌شوند. در این مقاله به بررسی قفل دیجیتال و ضرورت خرید این محصول و انواع مختلف آن می‌پردازیم.

قفل دیجیتال چیست؟

یکی از مهم‌ترین دلایلی که محصولی تحت عنوان قفل دیجیتال ساخته شده است جایگزین کردن دسترسی‌های راحت‌تر به جای کلید است؛ دسترسی‌هایی مثل رمز، کارت و اثر انگشت. شاید این سؤال در ذهنتان بیاید که چه نیازی به جایگزین کردن دسترسی‌های دیگر با کلید مکانیکی است مگر استفاده از کلید مکانیکی چه مشکلی دارد؛ یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که با استفاده از کلید مکانیکی برایتان پیش می‌آید زمانی است که یکی از کاربران کلید خود را گم کند در این‌صورت مجبورید کل مغزی درب را تعویض نمایید و برای تک تک افراد کلید کپی کنید که در مورد دسترسی‌های جایگزین تنها با تعریف مجدد کاربران، دسترسی‌های قبلی به طور خودکار حذف می‌شوند.

علاوه بر این دیگر نیازی به حمل دسته کلید ندارید و وقتی به منزل و محل کارتان با دستان پر می‌رسید نیازی نیست در جیب و یا کیفتان به جستجوی کلیدها بپردازید. دسترسی اثر انگشت که عالی است چرا که حتی نیاز به حفظ کردن رمز هم ندارد و اگر فردی پر مشغله هستید و یا برای افراد مسن می‌خواهید دسترسی تعریف کنید یکی از بهترین دسترسی‌ها اثر انگشت است. دسترسی کارت هم انواع مختلفی دارد مثلاً اگر همیشه گوشی به دست هستید با استفاده اسمارت کارت کافی است آن را پشت گوشی همراهتان بچسبانید و بدون معطلی درب را باز کنید.

قفل‌های دیجیتال بر اساس انواع دسترسی که دارند تقسیم می‌شوند؛ قفل دیجیتال فول آپشن با تمام دسترسی‌های کارت، رمز و اثر انگشت، قفل کارتی با دسترسی‌های رمز و کارت و قفل‌های دیجیتال اثر انگشتی که دسترسی‌های رمز و اثر انگشت را دارند. خوب است بدانید کلیه قفل‌های دیجیتال دارای دسترسی رمز هستند که به همین دلیل نام دیگر این محصولات، قفل‌های رمزی نیز می‌باشد.

قفل روک

انواع دستگیره‌های دیجیتال

قفل‌های دیجیتال بر اساس تکنولوژی به کار رفته برای ساخت دستگیره به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که اولین نوع آن قفل‌های دیجیتال با دستگیره‌های اهرمی و یا handle می‌باشد. سپس قفل‌های دیجیتال با دستگیره‌های خلبانی وارد بازار شدند که با نام‌های دیگری مثل دستگیره‌های فشاری_کششی و یا پول و پوش نیز شناخته می‌شوند. جدیدترین و راحت‌ترین نوع دستگیره به لحاظ استفاده کاربر دستگیره‌های تمام اتوماتیک هستند که با هر نوع دسترسی بدون نیاز به استفاده از دستگیره به طور اتوماتیک درب باز می‌شود.

قفل دیجیتال سامسونگ

قفل‌های دیجیتال ضد سرقت

ویژگی‌های مهم امنیتی در یک قفل دیجیتال ضد سرقت وجود دارد که از جمله آن می‌توان به سوار شدن این قفل بر روی مغزی‌هایی با زبانه هوک اشاره کرد؛ زبانه قلاب مانند که مانع از باز شدن درب توسط دیلم انداختن می‌شود. قابلیت بعدی مربوط به سیستم ضد شوک است که از خرابی قفل توسط ورود برق اضافی جلوگیری می‌کند. آپشن آخر مربوط به آلارم ضد سرقت است که در صورت اعمال فشار به قفل و استفاده از دسترسی‌های فیک شروع به آژیر کشیدن می‌کند.

قابلیت‌های قفل دیجیتال

یکی از مهم‌ترین المان‌های تعیین ارزش و قیمت یک قفل دیجیتال، کیفیت، تعداد و کاربردی بودن قابلیت‌هایی است که به کاربران ارائه می‌کند. در این میان به برخی از مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم؛ قابلیت قفل اتوماتیک یا همان auto lock در قفل دیجیتال بسیار مهم است چرا که امنیت را دو چندان می‌کند و اگر فراموش کنید که درب خانه و یا محل کارتان را قفل نمایید مطمئن باشید که با داشتن آپشن قفل اتوماتیک درب پس از بسته شدن بعد از چند ثانیه قفل می‌شود.

قفل دیجیتال یال

اتصال به خانه هوشمند قابلیت دیگری است که در صورت خرید قفل دیجیتال برای اماکنی که مجهز به سیستم هوشمندسازی هستند می‌بایست امکان اتصال قفل به این سیستم را قبل از خرید بررسی نمایید. البته در برخی از برندها مانند روک اتصال قفل به خانه هوشمند آپشنال نیست و شامل هزینه مجزا نمی‌شود. قابلیت گزارش‌گیری نیز برای ثبت آمار ترددها و اعمال محدودیت زمانی روی آن‌هاست که در برخی از قفل‌های دیجیتالی که به اینترنت متصل می‌شوند وجود دارد.

باز کردن درب از راه دور به دو شکل در قفل‌های دیجیتال وجود دارد که کوتاه برد یعنی در محل نصب قفل تا شعاع 20 متری توسط ریموت و آیفون تصویری صورت می‌گیرد. برد نامحدود توسط اپلیکیشن قفل از هر جایی است که گوشی هوشمند شما امکان اتصال به اینترنت را داشته باشد. چشمی دیجیتال قابلیت دیگری است که با لمس آیکون زنگ روی قفل تصویر فرد روی اپلیکیشن قفل نمایان می‌شود و می‌توانید هویت وی را شناسایی نمایید.

جهت اطلاع از اخبار روز قفل‌های دیجیتال می‌توانید پیج اینستاگرام بارمان را دنبال نمایید.