در این مقاله با قفل دیجیتال درب اثر انگشتی و ویژگی‌های آن آشنا می‌شوید:

همگی ما در بدو تولد یک نشانه منحصر به‌فرد برای تشخیص هویت خود داریم که همیشه همراه ماست و تا همیشه نیز بدون تغییر می‌ماند. این نشانه چیزی نیست به جز اثر انگشت هر فرد. به همین دلیل طراحان سیستم‌های امنیتی دنیا به این فکر افتادند که از این نشانه منحصر به‌فرد برای ساخت تجهیزات امنیتی استفاده کنند. به این صورت قفل اثر انگشتی تولید شد.

قفل درب اثر انگشتی

استفاده از خصوصیات بیومتریک در تشخیص هویت

در برخی از مدل‌های پیشرفته قفل برای تشخیص هویت افراد از خصوصیات بیومتریک استفاده می‌شود. بیومتریک به معنای ویژگی‌های خاص و منحصر به‌فرد هر کسی است که با شخص دیگر تفاوت دارد و تا پایان عمر نیز ثابت می‌ماند. اثر انگشت، چهره، عنبیه چشم و … را می‌توان از خصوصیات بیومتریک نامید. به دلیل منحصر به‌فرد بودن خصوصیات بیومتریک، این نشانه‌ها برای استفاده در سیستم‌های امنیتی انتخاب شدند. استفاده از این خصوصیات امنیت افراد را با توجه به هویتشان تضمین می‌کند.

انواع قفل بیومتریک و مقایسه آن با قفل درب اثر انگشتی

کنترل صدا

باز کردن درب ورودی از طریق دستورات صوتی

امروزه ثابت شده است که الگوی صوتی همه افراد نسبت به هم متفاوت می‌باشد به همین دلیل می‌توان از آن برای تشخیص هویت و کنترل ورود و خروج استفاده کرد.

این روش مزایای بسیاری از جمله باز کردن درب بدون کلید دارد اما نباید فراموش کرد تغییر ناگهانی جنس صدا به دلایلی مانند سرماخوردگی باعث بروز مشکلات بسیاری مانند عدم تشخیص هویت شخص می‌شود.

تشخیص چهره

قفل بیومتریک تشخیص چهره

در این روش قفل از مشخصات منحصر به‌فرد مانند فاصله بین دو چشم، هندسه چشم، بینی، لب‌ها، گوش‌ها استفاده می‌نماید. این نوع قفل بیومتریک یکی از امن‌ترین مدل‌های بیومتریک می‌باشد.

کف دست

اندازه، طول و عرص دست، طول و زاویه انگشتان، استخوان‌ها و رباط‌های دست در کنار هم باعث منحصر به‌فرد شدن هر شخصی می‌شود که از این ویژگی می‌توان برای کنترل ورود و خروج و تشخیص هویت کاربر استفاده کرد.

عنبیه

قفل بیومتریک عنبیه

این نوع قفل به دلیل حساسیت بسیار بالا در تشخیص هویت، معمولا در مناطق امنیتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و بالطبع گران‌تر از سایر قفل‌های بیومتریک به حساب می‌آید. تحقیقات نشان می‌دهد عنبیه هر شخص مانند اثر انگشت منحصر به‌فرد است. حتی ممکن است الگوی موجود در عنبیه هر دو چشم نیز با هم متفاوت باشد.

شبکیه

قفل بیومتریک شبکیه

این قسمت دارای رگ‌های خونی مختلفی می‌باشد که می‌توان از آن به‌عنوان الگوی منحصر به‌فرد در تشخیص هویت شخص استفاده کرد. این نوع قفل بیومتریک دارای مشکلاتی مانند عدم تشخیص هویت در محیط‌های تاریک و طولانی بودن پروسه تشخیص هویت می‌باشد.

عروق بدن

تشخیص هویت از طریق رگ های خونی دست

ضخامت و محل قرارگیری رگ‌های خونی دست نیز از مشخصات منحصر به‌فرد هر کاربر می‌باشد که در ساخت قفل‌های بیومتریک از آن‌ها استفاده می‌شود.

قفل درب اثر انگشتی

قفل درب اثر انگشتی

یکی از دقیق‌ترین، امن‌ترین و ارزان‌ترین روش‌های تشخیص هویت بیومتریک، اثر انگشت می‌باشد که در تولید قفل‌های درب اثر انگشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع به دلیل ارزان بودن و در دسترس بودن تکنولوژی تشخیص اثر انگشت، بیشتر تولیدکنندگان قفل دیجیتال از این روش بیومتریک برای احراز هویت کاربران استفاده می‌کنند. در این نوع قفل‌ بیومتریک، از منحنی‌های منحصر به‌فرد اثر انگشت به‌عنوان کلید ورودی استفاده می‌شود.

قفل درب اثر انگشتی چگونه هویت افراد را تشخیص می‌دهد؟

در قفل اثر انگشتی مجوز ورود و شناسایی فرد بر اساس ثبت و مقایسه اثر انگشت آن‌ها انجام می‌شود. به این صورت که در ابتدا‌ی نصب، تعدادی اثر انگشت که مجوز ورود دارند در حافظه قفل درب اثر انگشتی به صورت الگوهای عددی ثبت و ذخیره می‌شوند. از این به بعد هر فردی ک قصد عبور دارد باید از طریق اثر انگشت خود مجوز ورودش را اعلام نماید. در صورتی‌که اثر انگشت با اثر انگشت‌های ثبت شده تطابق داشته باشند قفل درب اثر انگشتی اجازه ورود خواهد داد. در غیر این صورت درب بسته خواهد ماند و در صورت تکرار اشتباه، آلارم قفل درب اثر انگشتی به صدا در خواهد آمد.

مزایای قفل درب اثر انگشتی نسبت به سایر قفل‌ها

شاید در ابتدا قیمت بالاتر قفل درب اثر انگشتی کمی شک در دل خریدار بیندازد اما …

بعد از بررسی‌های مختلف و سبک سنگین کردن معیارهای خود، متوجه مزایای بسیار زیاد قفل درب اثر انگشتی نسبت به سایر قفل‌ها خواهید شد. همین که امنیت شما با بالاترین حد تامین می‌شود می‌تواند دلیل برتری این نوع قفل‌ها باشد. زیرا ماهیت منحصر به‌فرد بودن اثر انگشت هر شخص امکان هک شدن یا کپی نمودن را غیر‌ممکن می‌سازد. نداشتن نیاز به حمل کلید و یا کارت به‌طوری که با سریع‌ترین راه ممکن درب منزل و یا محل کار شما باز خواهد شد از دیگر مزایای قفل درب اثر انگشتی است.