با پیشرفت علم و نوآوری قفل الکترونیک یا قفل دیجیتال جای قفل و کلید‌های سنتی را گرفته است. از نظر امنیتی استفاده از انواع قفل الکترونیک بهتر و به صرفه‌تر می‌باشد و باعث طی کردن مسیر هوشمند‌سازی منازل و محیط اطراف ما می‌شود. مسیری به سمت آینده، همراه با اطمینان و امنیت و تلاش حاکی از آسودگی خیال که منتهی به رضایت شما عزیزان می‌شود. این نوع قفل بر روی انواع درب‌ها به منظور دسترسی سریع و آسان، افزایش امنیت، راحتی و زیبایی نصب می‌گردد.

قفل الکترونیک

با سیستم‌های متنوع امنیتی به کار رفته در این قفل‌ها آسودگی هرچه بیشتر را برای شما به ارمغان آورده‌ایم.

مکانیزم‌های احراز هویت قفل الکترونیک

قفل الکترونیک را می‌توان سیستمی نامید که بر پایه یکی از مکانیزم‌های زیر هویت را تایید و اجازه دسترسی برای کاربران صادر می‌نماید.

رمز عبور

دسترسی به درب ورودی ساختمان توسط رمز

اکثر مدل‌های امروزی قفل الکترونیک دارای صفحه لمس جهت وارد نمودن رمز عبور می‌باشند که با وارد کردن رمز دلخواه خود می‌توانید درب ورودی ساختمان را باز کنید. از مزایای این روش دسترسی بدون کلید به درب ورودی، عدم نیاز به حمل کارت و کلید و از دست رفتن آن‌ها می‌باشد. معایب این روش نیز احتمال فراموش کردن رمز عمومی است.

کارت‌های RFID

دسترسی به درب ورودی ساختمان توسط کارت rfid

یکی از روش‌های آسان برای دسترسی به قفل الکترونیک استفاده از کارت‌ها و تگ‌های RFID می‌باشد. این کارت‌ها انواع مختلفی دارند که از انواع متداول آن می‌توان به KEY TAG، اسمارت کارت و کارت‌های بزرگ RF اشاره کرد.

حتی از کارت‌های مترو نیز می‌توان برای دسترسی به قفل الکترونیک استفاده کرد. شکل و اندازه این نوع کارت‌ها به گونه‌ای است که به راحتی در وسایل قابل حمل مانند کیف مدارک قابل حمل می‌باشد. حتی نوع اسمارت آن را می‌توان در پشت تلفن همراه چسباند و به راحتی حمل نمود.

از مزایای این روش راحتی در حمل و باز نمودن سریع و آسان درب ورودی می‌باشد. احتمال از دست رفتن کارت مانند کلید نیز از معایب این روش است.

اثر انگشت

دسترسی به درب ورودی ساختمان توسط اثر انگشت

شاید به جرات بتوان گفت که این روش امن‌ترین و راحت‌ترین روش احراز هویت در قفل‌های الکترونیک می‌باشد. سیستم بیومتریک در سنسور اثر انگشت اجازه هک یا کپی شدن اثر انگشت را به هیچ عنوان نخواهد داد. همچین به دلیل منحصر به‌‌فرد بودن اثر انگشت هر شخص، امکان دسترسی غیر‌مجاز به درب ورودی وجود ندارد.

امکان دسترسی سریع و بسیار راحت نیز از دیگر مزیت‌های این روش می‌باشد. مشکلاتی مانند حمل کارت یا کلید و فراموش نمودن رمز در این روش وجود ندارد. زیرا اثر انگشت شما به‌عنوان کلید ورودی همیشه همراه شماست و از دست رفتنی یا فراموش کردنی نیست.

تنها عیب این روش حساسیت بالای آن در تشخیص اثر انگشت می‌باشد که در آب و هوای بسیار سرد و کاهش جریان خون، اثر انگشت به سختی قابل شناسایی است. البته این مورد موقتی است و با گرم کردن دستان مشکل تشخیص اثر انگشت بر طرف می‌شود.

اتصال قفل الکترونیک به تلفن همراه

دسترسی به درب ورودی ساختمان توسط تلفن همراه

امروزه بسیاری از تجهیزات الکترونیکی و هوشمند جهت آسان نمودن زندگی مردم ارتقا پیدا کرده‌اند و قفل الکترونیک نیز از این قضیه مستثنی نیست. بسیاری از مدل‌های جدید و پیشرفته قفل الکترونیک را می‌توان از طریق ارتباط بلوتوثی یا اینترنتی به تلفن همراه متصل نمود.

این امر مزایای بسیاری دارد از جمله: کنترل ورود و خروج به خانه، باز و بسته نمودن درب ورودی از راه دور، به اشتراک گذاشتن کلید مجازی با دوستان و آشنایان در صورت حضور نداشتن در خانه، معرفی یا حذف پارامترهای دسترسی و کاربران و …

 از معایب این روش احتمال گم شدن یا دزدیده شدن تلفن همراه یا تمام شدن شارژ تلفن همراه شما می‌باشد.

از سردمداران این فناوری شرکت‌های سامسونگ و یال می‌باشند.

باز نمودن قفل الکترونیک توسط ریموت کنترل

از این به بعد می‌توانید درب ورودی خانه را مانند درب ماشین از راه دور توسط ریموت کنترل باز و بسته نمایید. بدون آن‌که قفل را لمس کنید. ریموت کنترل برای افراد معلول یا سالمندان که توانایی حرکتی محدودی دارند بسیار مناسب می‌باشد.

 از معایب این روش برد کم آن می‌باشد که در فاصله محدودی (حدود 14 متر) قابلیت باز و بسته کردن درب را دارند.

کلید مکانیکی

گاهی اوقات به دلایلی مانند تمام شدن باتری قفل الکترونیک، امکان دسترسی به درب ورودی از طریق روش‌های بالا وجود ندارد. برخی از برندهای بزرگ برای حل این مشکل راه حلی را در نظر گرفته‌اند. کلید‌های مکانیکی امکان دسترسی به قفل در مواقع اضطراری را برای کاربر فراهم می‌آورد.

اما نباید فراموش کرد که به دلیل کارایی و ماهیت وجودی، این کلیدها باید در بیرون از منزل و در جای بسیار امن نگهداری شوند. امن از آن جهت که با وجود این کلید به هر صورت و بدون نیاز به پارامترهای دسترسی می‌توان این نوع قفل‌ها را باز نمود.

البته برخی از شرکت‌ها مانند گیت من این کلیدها را نوعی ضعف امنیتی می‌دانند و از آن به‌عنوان مکانی برای دسترسی غیر‌مجاز سارقان و متجاوزان یاد می‌کنند. هر چند شرکت‌های دیگر نیز نقطه نظر خود را دارند و نکات امنیتی این موضوع را در نظر گرفته‌اند.