در راستای پیشرفت یک قفل به وقوع پیوستن چه اتفاقاتی لازم است؟ چه چیزی در یک قفل می‌تواند پیشرفته و پیچیده‌تر شود و باعث افزایش امنیت گردد؟ قفل اثر انگشتی چه طور کار می‌کند؟ چرا اثر انگشت می‌تواند نقش یک کلید را ایفا کند؟ اگر با دنیا پیش نروید، دنیا از شما جلو می‌افتد، پس بهتر است برای حل مشکلات امنیتی خود در این مطلب درباره ی قفل اثر انگشتی با ما همراه باشید تا آگاهی خود را افزایش داده و بتوانید انتخاب مناسب تر و استفاده ی مفید‌تری از قفل الکتریکی داشته باشید.

قفل اثر انگشتی همان‌طور که از اسم آن مشخص است، قرار است مثل قفل‌های صفحه‌ی گوشی هوشمند با اثر انگشت (Fingerprint) کار کند. وقتی اولین بار یک قفل به وجود آمد، هدف این بود که این اختراع باعث شود فقط افرادی که شما اجازه می‌دهید یک درب را باز کنند، و با این روش جلوی سرقت یا حضور بی اجازه گرفته شود. کلید‌های قفل مکانیکی را یک کلید ساز می‌سازد، این یعنی اگر این جسم فلزی حتی برای دقایقی در اختیار فردی باشد می‌تواند به راحتی آن را به نزد کلیدساز برده و یک کپی از آن داشته باشد؟ آیا وقتی کلید را به او می دادید به این موضوع اندیشیده بودید؟

قفل اثر انگشتی سامسونگ

قفل اثر انگشتی چه طور امنیت را افزایش می دهد؟

از قفل دیجیتال اثر انگشتی چه توقعی داریم؟ طبق یک منطق ساده قفل اثر انگشتی قرار است با اثر انگشت باز شود و به صورت اتوماتیک یا با همان اثر انگشت قفل شود. چیزی که در این بین می‌تواند سطح امنیت را افزایش دهد خود اثر انگشت است. قفل اثر انگشت یعنی کلید شما همیشه همراه شما بوده است، حتی پیش از آن‌که یک قفل اثر انگشتی تهیه کرده و از خدمات قفل دیجیتال خواسته باشید که برای نصب آن به شما کمک کنند.

با این روش هر نفر یک کلید دارد که احتمالا انگشت سبابه اوست. قطعا شما نگران نیستید که فرزند کوچک‌تر شما اثر انگشتش را گم کند و نتواند از قفل اثر انگشتی عبور کند. کلیدی در کار نیست که بخواهد جا بماند و شما را در موقعیت بدی قرار دهد. کسی نمی‌تواند اثر انگشت شما را بدون اینکه بفهمید کپی کند و برای باز کردن قفل اثر انگشتی استفاده کند. پس بدون شک این قفل حتی در مقایسه با قفل رمزی، امنیت را برای شما ارتقا بخشیده است.

دستگیره درب دیجیتال اثر انگشتی

ویژگی‌های بیومتریک چیست؟ قفل‌های اثر انگشتی چه طور از این ویژگی‌ها بهره می‌برند؟

شاید افراد زیادی باشند که ادعای تفاوت کنند ولی امروزه با گسترش ارتباط و فناوری اطلاعات برای زیباترین بازیگران هالیوودی هم در جایی از دنیا یک بدل با شباهت بسیار زیاد پیدا شده است؛ اگر دقت کار بالا برود و محاسبات ریاضی روی چهره‌ها انجام شود، احتمال یکسان بودن دو نفر تقریبا صفر است و به همین خاطر از تشخیص چهره هم در قفل‌ها استفاده شده است.

کار قفل اثر انگشتی ولی دقیق‌تر است. اثر انگشت یکی از خصوصیات بیومتریک انسان هاست. روش‌های اتوماتیک تایید یا احراز هویت انسان یا هر موجود زنده ی دیگر که از طریق ویژگی‌های فیزیولوژیکی انجام می‌شود را بیومتریک می‌گویند. خصوصیات بیومتریک باید برای هر فرد با شخص دیگر متفاوت باشند، بتوان با سرعت زیادی آن‌ها را تشخیص و تمایز داد و در طول زمان (عمر) تغییر نکند. اثر انگشت، الگوی عنبیه، شبکیه چشم، هندسه ی دست ها و حتی صدا و نحوه مکالمه عضوی از این ویژگی‌های بیومتریک هستند.

قفل اثر انگشتی با بهره گیری از یک اسکنر مخصوص و بسیار سریع، اثر انگشت فرد را با هویتی که قبلا برای او ثبت شده تطابق داده و درب را برای وی باز می‌کند. از فناوری قفل اثر انگشتی در دستگاه‌های حضور غیاب هم استفاده می‌شود ولی چون قرار نیست این دستگاه‌ها فعالیت مکانیکی داشته باشند سرعت عمل و اجزای قفل اثر انگشتی به خصوص در دستگیره دیجیتال بیشتر از آن‌ها می‌باشد.

قفل اثر انگشتی یال

قفل اثر انگشتی برای چه مکان‌هایی متداول و مناسب است؟

تا اینجا تقریبا به طور کامل با قفل اثر انگشتی به‌عنوان یک قفل الکترونیکی هوشمند آشنا شده‌اید. این که از قفل اثر انگشتی برای چه مکانی استفاده کنید به اعتقاد بسیاری از کارشناسان امری سلیقه‌ای است.

اگر قبلا با قفل‌های اثر انگشتی روبرو شده باشید می دانید که در لیست مکان‌های عمومی، فضاهای ورزشی و اماکنی مثل استخر یا باشگاه‌های بدنسازی لوکس و مجهز از قفل هوشمند اثر انگشتی بهره می‌برند و بدین طریق امنیت رختکن خود را تضمین می‌کنند و حتی یک log از نام افرادی که از هر قفل هوشمند استفاده کرده‌اند، برای مدیریت باشگاه باقی می‌ماند.

مثلا درب ورودی می‌تواند یک قفل عمومی با حق عبور برای 200 اثر انگشت مختلف باشد ولی قفل اثر انگشتی روی کمد شخصی بایستی فقط با اثر انگشت یک نفر کار کند؛ به خاطر همین تداول استفاده بعضا به قفل اثر انگشتی یا قفل کارتی که برای استخر و باشگاه استفاده می‌شود، قفل استخری یا قفل باشگاهی هم گفته شده است. در واقع هر دو قفل، نمونه‌ای از قفل دیجیتال هستند که برندهای مطرحی در دنیا به تولید آن‌ها می‌پردازند. 

دستگیره-دیجیتالقفل دیجیتال بیومتریک کدام برند کیفیت بالاتری دارد؟

قفل اثر انگشتی سامسونگ، یال، اورنت، اچ گنگ، های وان و اچ بی اس تقریبا لیست برترین‌ها را تکمیل می‌کنند. در این بین در زمینه تولید قفل اثر انگشتی و در بازار ایران سامسونگ و یال در اولویت بالاتری برای خرید و از لحاظ کیفیت قرار دارند. قفل اثر انگشتی سامسونگ با توجه به این‌که ساخت کره‌ی جنوبی است در این آشفته بازار تحریم دوام بیشتری هم در کشور ما داشته است. با این وجود فروشگاه قفل دیجیتال بارمان سعی داشته تا با واردات بهترین قفل‌های دیجیتال اثر انگشتی فرصت انتخاب برند و مدل را از مشتریان خود سلب نکرده و حق انتخاب را به آن‌ها بدهد. ویژگی‌های مدل‌های متفاوت قفل اثر انگشتی را مقایسه کرده و با مشورت با کارشناسان ما بهترین انتخاب را داشته باشید، با ما تماس بگیرید.