چطور می توان از عملکرد قفل اثر انگشتی بیومتریک یا خازنی اطلاعات کسب کرد؟ بهتر است کمی در مورد حسگرهای خازنی صحبت کنیم تا بدانید که قفل های اثر انگشتی خازنی به چه صورت کار می کنند.

قفل اثر انگشتی خازنی

قفل اثر انگشتی خازنی از کنار هم قرار گرفتن چندین مدار خازنی در کنار هم زیر صفحه حسگر قرار گرفته اند. در این نوع حسگرها معمولاً اطلاعات به واسطه تغییرات انرژی الکتریکی ذخیره می شوند یعنی با برخورد اثر انگشت با صفحات رسانا، یک سری تغییرات انرژی الکتریکی در خازن ها ایجاد شده و حسگرها به صورت کاملاً اصولی عمر می کنند. در این صورت یک تصویر دو بعدی از اثر انگشت در قسمت تشخیص دهنده ایجاد می شود. این تغییرات بر اثر برآمدگی های روی انگشت و همینطور شیارهای فرو رفته و نقاط تیره و روشن انگشت اجرا می شوند.

یکی از مزایایی که قفل های اثر انگشتی خازنی دارند این است که سطح امنیت آنها بالا گزارش شده است. یعنی تشخیص اثر انگشت هر مدل و ژست به خوبی صورت می گیرد. دقت کنید که این مدل از قفل ها از انگشت شما خیس یا آغشته با مواد چرب باشد، شاید به درستی عمل نکند. در واقع ایجاد مقداری اختلال در این راستا منطقی به نظر می رسد.

قفل اثر انگشتی خازنی

قفل اثر انگشتی بیومتریک و ساختار اصلی آن

تکنولوژی بیومتریک به روش های خودکار می توانند تشخیص یا تایید هویت یک شخص زنده را به واسطه اندازه گیری مشخصه های فیزیولوژیکی یا رفتاری فراهم سازند. بیومتریک یک مجموعه فناوری خاص محسوب می شود. فناوری بیومتریک در واقع همان فناوری زیست سنجی محسوب می شود. این فناوری یک سری ویژگی ها و خصوصیات یکتا در افراد را اندازه گیری می کند. این فناوری برای احراز هویت و کنترل دسترسی به کار می رود. کاربردهای این فناوری معمولاً در فرودگاه ها و همینطور ورودی های ساختمان است.

این فناوری امروزه برای قفل های دیجیتال یک برگ برنده محسوب می شود. در واقع پارامترهای مهم در قفل اثر انگشتی بیومتریک، مربوط به اثر انگشت، هندسه کف دست، قرنیه چشم و شبکیه چشم و همینطور صورت است. از سوی دیگر الگوی راه رفتن نیز در این راستا مدنظر قرار می گیرد. بیومتریک به واسطه دنیای دیجیتال خود می تواند از داده های محرمانه محافظت نماید. همینطور سیستم احراز هویت افراد نیز مدنظر قرار می گیرد.

قفل اثر انگشتی بیومتریک

احزار هویت بیومتریک چیست؟

به زبانی ساده می توان گفت که قفل اثر انگشتی بیومتریک، نوعی احراز هویت بیومتریک به واسطه تایید هویت شما با اندازه گیری های ویژگی های منحصر به فرد بدن شخص است. پس از شناسایی خصوصیات مورد نظر وارد دستگاه می شوند. احزار هویت یک مرحله بسیار پیشرفته دارد. به این ترتیب که از اطلاعات افراد برای مقایسه با یک پایگاه داده استفاده می شود. اطلاعات وارد یک سرویس می شود. شناسایی بیومتریک یک رویکرد بسیار جالب محسوب می شود و سبب می شود که شناسایی به صورت کاملاً ایده آل صورت بگیرد.

اسکنر اثر انگشت به چه صورت دنبال می شود؟

به طور کلی اسکنر اثر انگشت به سه صورت وجود دارد: نوری، خازنی و اولتراسونیک

اسکنر نوری به این صورت کار می کند که یک عکس از انگشت می گیرد، مدل اثر انگشت شناسایی می شود، سپس به یک کد شناسایی تبدیل می شود.

مدل دوم اسکنر خازنی است. اسکنرهای خازنی سیگنال های الکتریکی ارسال شده از انگشت به اسکنر را اجرا می کنند. برآمدگی های انگشت به صورت مستقیم با اسکنر در تماس هستند. جریان الکتریکی نیز به درستی ارسال می شود. شیارهای اثر انگشت سبب ایجاد یک سری شکاف های هوایی می شوند. اسکنر خازنی اساساً این نقاط تماس و شیارهای هوایی را منجر به یک مدل کاملاً خاص می کنند. این نمونه از اسکنرها برای گوشی های هوشمند نیز استفاده خواهد شد.

دسته سوم اسکنر اولتراسونیک است. این مدف از اسکنرها که در قفل های دیجیتالی استفاده می شوند دارای یک سری امواج فراصوتی هستند. در نهایت امواج دوباره به اسکنر بازگردانده می شوند. اسکنر خازنی به یک مدل منحصر به فرد از انگشت همان شخص را ارائه می دهد.

قفل اثر انگشتی بیومتریک یا خازنی

سوالات مهم

آیا قفل اثر انگشتی بیومتریک ایمنی کامل دارد؟

قطعاً! قفل های اثر انگشتی بیومتریک از نظر امنیت بهترین شرایط را فراهم می سازند.

چطور می توان بهترین قفل اثر انگشتی بیومتریک را خریداری کرد؟

بهتر است که قفل های اثر انگشتی بیومتریک به کیفیت بالا و از فروشگاه معتبر خریداری شوند در غیر این صورت امکان فیک بودن آنها وجود دارد.

نتیجه گیری

به طور کلی حسگرهای خازنی یا بیومتریک برای ایجاد سطح ایمنی بالا ارزیابی شده اند. اینطور که مشخص است داده های اثر انگشتی در وضعیت رمزگذاری می توانند شرایط متفاوتی داشته باشند. این داده ها هم رویکرد اجرایی خوبی دارند و هم به واسطه ساختار چند بخشی به صورت کاملاً ایده آل ارزیابی شده اند. دقت کنید که حسگرهای اثر انگشتی به طور کلی بر اساس سبک اجرایی به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. توسعه دهندگان قفل های هوشمند تلاش خود را کرده اند تا مکانیزم اجرایی بسیاری از قفل ها به درستی پیش بینی شود و کیفیت قابل قبولی داشته باشد. در هر صورت می توانید این قفل ها را با قیمت مناسب خریداری کنید.