سیستم هوشمند خانه شما را دعوت به یک زندگی راحت و آسوده می‌کند به‌طوری که می‌توانید بسیاری از لوازم منزل خود را به واسطه یک برنامه هوشمند که روی موبایل یا تبلت شما نصب می‌شود، مدیریت کنید!

سیستم هوشمند خانه در یک نگاه

اگر بخواهیم سیستم هوشمند خانه را به زبانی ساده توضیح دهیم، یعنی شما یک سری ابزار و لوازم منزل خود را با ابزاری که قابلیت اتصال به اینترنت دارد و به صورت خودکار مدیریت می‌شود، تعویض کرده‌اید. مثلاً روشن و خاموش شدن خودکار لامپ‌ها و سیستم‌های ایمنی هوشمند منزل می‌تواند یک مثال ساده از سیستم هوشمند خانه باشد.

بگذارید یک مثال ساده‌تر بزنیم، فرض کنید از سرکار به منزل آمده‌اید و در حال استراحت هستید و یادتان می‌آید که فیلم مورد علاقه شما در حال پخش است اما کنترل تلویزیون با شما فاصله دارد، اینجاست که می‌توانید به واسطه سیستم هوشمند خانه و از طریق موبایل خود شبکه تلویزیون را تغییر دهید! به همین سادگی!

حال همان گوشی تلفن همراه، چراغ‌های اضافی اتاق‌ها را خاموش می‌کند، سیستم گرما و سرما را تنظیم می‌کند و به‌نوعی یک زندگی رویایی را به شما هدیه خواهد داد.

سیستم هوشمند خانه به این معنی است که همه وسایل هوشمند موجود در خانه به واسطه اینترنت و یا تلفن با هم درارتباط هستند و کنترل آن‌ها به دست صاحب خانه حتی از راه دور نیز صورت می‌گیرد.

خانه هوشمند

خدمات سیستم هوشمند خانه

حال که تعریف ساده‌ای از سیستم هوشمند خانه کردیم، وقتش رسیده کمی در مورد خدمات این سیستم بیشتر و دقیق‌تر صحبت کنیم تا متوجه شویم که شرایط به چه صورت است.

اولین هدیه‌ای که سیستم هوشمند خانه به شما می‌دهد راحتی و کنترل است. یعنی شما حتی اگر در منزل نباشید می‌توانید به واسط تبلت، گوشی موبایل، رایانه و یا یک پیامک ساده متوجه شوید که در منزل  شما چه می‌گذرد. سایر خدمات سیستم هوشمند خانه از قبیل زیر است:

  • ارسال و دریافت داده و اطلاعات

یکی از ویژگی‌های جالبی که برای سیستم هوشمند خانه در نظر گرفته شده است، ارسال و دریافت اطلاعات است. فرض کنید از منزل خارج شده‌اید و مسافت طولانی را پشت سر گذاشته‌اید و حال یادتان آمده که شوفاژها را خاموش نکرده‌اید، به این ترتیب تنها با چند کلیک ساده می‌توانید سیستم گرمایش منزل خود را تنظیم کنید و حتی اجاق گاز را خاموش کنید. اگر (زبانمان لال) روزی منزلتان آتش گرفت از طریق پیامک سریعاً به شما اعلام می‌شود و می‌توانید منزل خود را از خسارت زیاد نجات دهید.

سیستم هوشمند

  • هوشمندسازی اتوماتیک

از دیگر خدماتی که سیستم هوشمند خانه در اختیار شما قرار می‌دهد، این است که نیاز نیست مدام منزل خود را کنترل کنید و این کار توسط زمان‌بندی سناریو و همین‌طور بر اساس برنامه روزانه‌ای که به دستگاه داده‌اید صورت می‌گیرد و همه چیز به صورت خودکار انجام می‌شود. مثلاً قرار است که در زمان مشخص لامپ‌های راهروی منزل شما روشن شود، شما برنامه یا سناریو لازم را با دستگاه می‌دهید و در نهایت به صورت روزانه و طبق زمان بندی که به دستگاه اعلام شده است لامپ‌ها روشن می‌شوند.

اجزای سیستم هوشمند خانه

 خانه هوشمند که با نام اسمارت هوم نیز شناخته می‌شود در حوزه فناوری بسیار به رشد و محبوبیت رسیده است و به طور کلی روز به روز به کیفیت آن افزوده می‌شود. حقیقت امر این است که سیستم هوشمند خانه به طور کلی به واسطه یک دستگاه مرکزی می‌تواند کنترل درستی داشته باشد.

به واسطه سیستم هوشمند خانه می‌توان وضعیت آب و هوای منزل، سیستم روشنایی، قفل‌ها و همین‌طور دوربین‌ها و مانیتورها را کنترل کرد. این سیستم شامل یک سری اجزای خاص است. مثلاً کنترل دما، کنترل روشنایی، پرده‌های برقی و همین‌طور یک سری از تجهیزات موتوری در این لیست قرار دارد. سیستم مدیریت مصرف انرژی و همین‌طور سیستم امنیتی و صوتی از دیگر مواردی است که در خصوص سیستم هوشمند خانه اجرا می‌شود. این سیستم شامل تجهیزات ارتباطی بین کاربران نیز خواهد بود.

به واسطه سیستم هوشمند خانه تنظیم تهویه هوا، خاموش کردن چراغ‌ها، وضعیت روشن ماندن یا نماندن مایکروفر و همین‌طور سایر کارها به دقت صورت می‌گیرد. این‌طور که ارزیابی‌ها نشان می‌دهد هوشمند سازی منزل سبب می‌شود تا در مصرف برق نیز صرفه جویی صورت بگیرد و انرژی به صورت بهینه استفاده شود.

اجزای خانه هوشمند

سوالات متداول درباره خانه هوشمد

چطور می‌توان برای سیستم هوشمند خانه سناریو تعریف کرد؟

حقیقت این است که یکی از مهم‌ترین امکانات سیستم هوشمند ساختمان این است که شما می‌توانید برنامه ریزی های مختلفی را به شکل هم‌زمان در اختیار ساختمان قرار دهید و این موضوع سبب می‌شود تا عملیات کنترلی به دقت صورت بگیرد. سناریوها بر اساس نوع سیستم تعریف می‌شود و پارامترهای عددی وجود دارد. به طور کلی فقط نیاز است که پیش از خواب توسط صفحه تلفن همراه خود سناریو مورد نظر را فعال کنید و با خیال جمع استراحت نمایید.

سیستم هوشمند خانه حتی برای کنترل آسانسور نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی سیستم هوشمند مربوط به تجهیزات الکتریکی، مربوط به ساختار گرمایش و سرمایش و همین‌طور در زمینه روشنایی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بهترین ابزار برای هوشمند سازی خانه کدام است؟

قفل هوشمند یکی از بهترین و ساده ترین راه های هوشمندسازی درب منزل آپارتمان است چرا که از ورود سارقین جلوگیری می کند.

قفل هوشمند درب

کلام آخر

به کمک سیستم هوشمند خانه می‌توان مدیریت منزل را به سادگی انجام داد. این رویکرد کمک می‌کند تا اجرای سناریوها به بهترین نحو صورت بگیرد از یاد نبرید که به طور کلی سیستم هوشمند خانه در سال‌های اخیر متفاوت از قبل در نظر گرفته شده است و این موضوع به رشد و پیشرفت بهتر این سیستم‌ها کمک زیادی می‌کند. البته که معمولاً سیستم‌های هوشمند خانه بر اساس سبک اجرایی خاصی که دارند به چندین دسته تقسیم می‌شوند و برخی از آن‌ها نیز به صورت کاملاً حرفه‌ای هستند. در صورتی که قصد استفاده از سیستم هوشمند خانه دارید می‌توانید سناریوهای مخصوص خود را تعریف کنید و به سادگی همه امورات منزل خود را کنترل کنید تا هر نوع خطر یا مشکلی به حداقل برسد. برای اجرای این سیستم نیاز است در ابتدا موقعیت منزل خود را ارزیابی کنید. از یاد نبرید که به طور کلی سیستم‌های هوشمند برای هر منزل به نسبت منزل دیگر فرق می‌کند. گاه نیاز است که برای هوشمندسازی خانه بهترین شرایط مدنظر قرار بگیرد. از سوی دیگر برای کنترل موقعیت منزل خود باید سعی کنید سناریوها را به‌درستی تعریف کنید در غیر این صورت ممکن است شرایط نامناسبی ایجاد شود و مشکل‌ساز شود.