از هوشمندسازی خانه چقدر اطلاعات دارید؟ تا به حال شده وارد منزل شخصی شوید و به صورت اتوماتیک چراغ‌های راهرو برای شما روشن شود و همین‌طور نور سالن افزایش یابد؟ و یا سیستم موسیقی در لابی به صورت اتوماتیک پخش شود؟ خانه هوشمند دقیقاً چنین شرایطی دارد!

اگر قصد داریم منزل خود را تبدیل به یک منزل هوشمند کنید قطعاً باید اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل نمایید. هوشمندسازی خانه باید با دقت بالایی صورت بگیرد و انتخاب پلن درست در این زمینه اهمیت زیادی دارد.

هوشمندسازی خانه

هوشمندسازی خانه چیست؟

هوشمندسازی خانه یعنی به کارگیری یک سری عملیات به صورت پیوسته در کنار هم که سبب می‌شود، امکانات بیشتری در اختیار اعضای خانه قرار بگیرد و از سکونت در منزل لذت ببرند.

خانه هوشمند به خانه‌ای گفته می‌شود که همه وسایل و دستگاه‌های موجود در آن به واسطه اینترنت اشیا، و همین‌طور دستگاه‌های تحت شبکه، کنترل می‌شوند و نیازی به کنترل دستی نخواهد بود.

هوشمندسازی خانه سبب می‌شود تا مجموعه‌ای از کارها به صورت هم‌زمان انجام شود. یک مثال جالبی که در مورد خانه هوشمند زده می‌شود اینکه سیستم خوش آمد گویی به مهمان به صورت اتوماتیک انجام می‌شود.

هوشمندسازی منزل

انواع خانه هوشمند

هوشمندسازی خانه به دو سبک باسیم و بی‌سیم انجام می‌شود. همان‌طور که از نام این دو روش مشخص است، در روش بی‌سیم نیازی به سیم کشی نخواهد بود به این ترتیب تجهیزات به واسطه امواج رادیویی با هم تعامل خواهند داشت.

مورد دیگر با عنوان خانه هوشمند باسیم شناخته می‌شود که بستر ارتباطی به کار رفته برای آن به واسطه سیم و کابل بوده و نیاز به تابلوی مرکزی واحد خواهد بود. این تابلو حکم مغز سیستم خانه هوشمند را ایفا می‌کند و سبب می‌شود که همه ماژول‌ها و اطلاعات ورودی در این تابلو قرار بگیرند.

هوشمندسازی خانه چه امکاناتی در اختیار شما قرار می‌دهد؟

برای بسیاری از افراد جالب است که بدانند تفاوت خانه هوشمند و غیر هوشمند چیست و خصوصیات هوشمندسازی خانه چه مواردی است.

به واسطه هوشمندسازی خانه می‌توانید سنسورهای مختلفی برای منزل خود در نظر بگیرید. سیستم روشنایی هوشمند طراحی کنید و همین‌طور سیستم سرمایشی و گرمایشی را نیز به صورت اتوماتیک ارزیابی کنید. همین‌طور شرایطی فراهم می‌شود تا بتوانید از سیستم امنیتی هوشمند استفاده نمایید. خوشبختانه امکانات هوشمندسازی خانه مربوط به سیستم اعلام و اطفا حریق نیز می‌شود و حتی برای تهویه هوا نیز اجرا خواهد شد. در جدیدترین متدهای به کار برده شده در هوشمندسازی خانه، سیستم آبیاری هوشمند نیز دیده می‌شود. اجرای پارکینگ و استخر هوشمند نیز سبب می‌شود تا منزل شما لوکس‌تر و لذت بخش تر باشد.

قفل هوشمند درب

سنسورهای مناسب هوشمندسازی خانه

سنسور یا حسگر از مهم‌ترین موارد در خانه‌های هوشمند هستند. معمولاً می‌توان از سنسورهای روشنایی، التراسونیک، سنسور درب و پنجره و حتی سنسورهای دود و گاز استفاده کرد. حسگرهای مربوط به دما و رطوبت نیز در خانه‌های هوشمند اجرا می‌شود. به سنسور دما اصطلاحاً ترموستات هوشمند گفته می‌شود.

سیستم روشنایی به کار برده شده در هوشمندسازی خانه شرایطی فراهم می‌سازد تا بتوانید روشنایی همه بخش‌های منزل را از راه دور کنترل نمایید. حتماً برای شما هم پیش آمده که وارد آشپزخانه شده‌اید و پس از بازگشت به اتاق خواب متوجه شدید که لامپ آشپزخانه را خاموش نکرده‌اید، در این راستا اگر منزل شما هوشمند باشد به راحتی می‌توانید در رختخواب خود و به وسیله تلفن هوا، چراغ آشپزخانه را خاموش کنید.

البته سیستم روشنایی هوشمند، شرایطی فراهم می‌سازد تا تنظیم میزان نور محیط نیز به واسطه دیمر صورت بگیرد و به این ترتیب در مصرف برق صرفه جویی می‌شود و هزینه‌های تعمیر و نگهداری نیز کمتر می‌شود و زندگی بهبود زیادی خواهد داشت.

قفل هوشمند خانه

سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی در خانه‌های هوشمند

سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی در خانه‌های هوشمند سبب تنظیم دمای محیط شده و همین‌طور سبب روشن و خاموش شدن وسیله‌های گرمایشی و سرمایشی به صورت کنترل از راه دور می‌شوند. یعنی شما می‌توانید سیستم را به صورت خودکار تنظیم کنید و یا برای سیستم سناریو تعریف کنید. فرض کنید به مسافرت رفته‌اید و حال قرار است به منزل باز گردید و مشاهده می‌کنید که وضعیت آب و هوا تغییر کرده است شما می‌توانید به سادگی به واسطه کنترل از راه دور شرایطی فراهم سازید تا دمای محیط به صورت اتوماتیک پیش از آمدن شما به منزل تنظیم شود.

این فناوری خانه هوشمند سبب مصرف بهینه انرژی شده و در نهایت هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

از پرده‌های هوشمند چقدر می‌دانید؟

بله درست متوجه شدید، در  سیستم هوشمندسازی خانه، شرایط استفاده از پرده‌های هوشمند نیز وجود دارد. پرده‌ها تنوع زیادی از نظر جنس و ظاهر دارند و به واسطه موقعیت مکانی طراحی می‌شوند اما گاه پرده‌ها به واسطه طول و عرض عریض خود سبب می‌شوند که از نور خورشید بی‌بهره باشیم. پرده‌های هوشمند به واسطه پیشرفت دانش طراحی شده‌اند و به صورت خودکار باز شده و نیاز به دخالت دست نخواهد بود. همین‌طور می‌توانید برنامه ریزی خاصی در نظر بگیرید تا پرده‌ها از نظر زمانی سریع باز یا بسته شوند. پرده‌های هوشمند بسیار راحت هستند، سبب افزایش امنیت منزل می‌شوند و با سایر لوازم هوشمند خانه هماهنگ هستند و همین‌طور سبب صرفه جویی در مصرف انرژی خواهند شد.

کلام آخر

هوشمندسازی خانه سبب می‌شود تا با استفاده از سیستم اعلام و اطفا حریق خسارت‌های ناشی از آتش سوزی بسیار کاهش یابد. در این سیستم به محض مشاهده دود، آتش، حرارت و حتی گاز مونوکسید کربن، پیام‌های هشداری اعلام شده و سبب می‌شود تا جلوی ضرر زودتر گرفته شود.

برای داشتن منزلی لوکس و مجهز، هوشمندسازی بهترین گزینه است. در این روش منزل شما از نظر امنیت در وضعیت عالی قرار گرفته و سبب شده تا بسیاری از کارها به صورت اتوماتیک انجام شود و این یعنی یک تیر و صدها نشان.

سوالات متداول درباره هوشمندسازی منزل

آیا هوشمندسازی خانه به امنیت منزل کمک می‌کند؟

سیستم امنیتی یکی از مهم‌ترین دلایل هوشمندسازی خانه محسوب می‌شود. به واسطه این سیستم می‌توانید درب هوشمند، پنجره هوشمند، دزدگیر و همین‌طور دوربین برای منزل خود و یا قفل هوشمند در نظر بگیرید. این سیستم به واسطه پردازش تصویر کمک می‌کند تا نظارت کافی به فضای داخل و خارج از منزل صورت بگیرد. درب‌های هوشمند دارای سیستم‌های ثبت اثر انگشت، رمز ورود، تشخیص چهره، اپلیکیشن و … هستند و این رویکرد سبب می‌شود ورود و خروج از منزل کنترل شود.

بهترین قفل دیجیتال برای هوشمندسازی خانه کدام است؟

قفل دیجیتال p241 , p251, dp728 از پرفروش ترین قفل های هوشمند است.