امروزه با پیشرفت تکنولوژی و توسعه وسایل هوشمند، زندگی مردم نیز بهتر شده است. هوشمند بودن و استفاده از دستگاه های هوشمند علاوه بر ارتقای سطح زندگی، امید را در زندگی بسیاری از افراد از جمله سالمندان نیز افزایش می دهد. در این راستا، آمارهای بانک جهانی از سال 1960 به بعد افزایش مستمر افراد بالای 65 سال را نشان می دهد که بدون توجه به موقعیت اقتصادی و جغرافیایی همچنان در حال افزایش است.

همچنین طبق آخرین مطالعات پیش بینی می شود جمعیت سالمندان تا سال 2050 دو برابر شود. ملزومات مراقبت از سالمندان در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد اینترنت اشیا برای سالمندان و مزایای فناوری های جدید برای آنها صحبت کنیم.

بهترین مزایای اینترنت اشیا برای سالمندان

دستگاه های خانه هوشمند می توانند به سالمندان کمک کنند تا بهتر و مستقل تر زندگی کنند. به عنوان مثال، بلندگوهای هوشمند به چراغ ها یا ترموستات ها متصل می شوند تا افراد بدون ایستادن یا تغییر وضعیت، از دستورات لازم برای قسمت های مختلف خانه استفاده کنند. همچنین وجود قفل های هوشمند این امکان را به آن ها می دهد که به راحتی درب ورودی را کنترل کرده و به افراد اجازه ورود و خروج را به هر کجا که هستند می دهد.

فناوری‌های نوین و تکنولوژی برای سالمندان

معرفی بهترین دستگاه های هوشمند خانه برای سالمندان

روشنایی و وسایل هوشمند

یکی از مشکلات سالمندان استفاده از سرویس بهداشتی است. در این حالت، یک سیستم روشنایی هوشمند می تواند تنها با در دست گرفتن تلفن همراه یا گفتن یک کلمه، چراغ های سرویس را روشن کند و در نتیجه آسیب های ناشی از راه رفتن افراد در تاریکی را کاهش دهد و جلوگیری از افتادن و آسیب دیدن سالمندان می شود. علاوه بر این، استفاده از پریزهای هوشمند راه دیگری برای تبدیل لوازم خانگی معمولی به نسخه های هوشمند آنهاست.

در این راستا افراد می توانند بدون نیاز به بلند شدن از رختخواب، قهوه صبح خود را با قهوه ساز تهیه کنند و یا با ثبت برنامه زمان بندی مشخص، دستور برافراشتن پرده ها را هنگام طلوع آفتاب بدهند. در نهایت تمامی موارد ذکر شده ضروری ترین و کاربردی ترین وسایل برای سالمندان با دامنه حرکتی کم، مشکلات بینایی و یا مشکلات حافظه محسوب می شوند.

قفل دیجیتال و دستگیره و سنسور درب

یکی از مهمترین موارد برای ایجاد امنیت استفاده از دستگیره درب دیجیتال است. این هولدر با امکان اتصال به تلفن همراه می تواند وضعیت خانه را از راه دور بررسی کند و افراد می توانند درب ورودی را از هر جایی باز یا بسته کنند. به همین دلیل امکان دسترسی صاحبان خانه به درب ورودی از هر نقطه یکی از مهم ترین مزیت های مبتلایان به آلزایمر است که هنگام خروج از خانه کلیدهای خود را فراموش می کنند. علاوه بر این، استفاده از قفل دیجیتال باعث می شود که سالمندان هر روز کمتر دچار درگیری شوند. بنابراین مدیریت ترافیک برای آنها آسان است.

انواع مختلفی از قفل های دیجیتال از جمله دستگیره درب اثر انگشت، قفل کارتی و رمز عبور وجود دارد، بنابراین می توانید به راحتی به کاربران خاصی دسترسی داشته باشید. به عنوان مثال، پرستار یک فرد مسن یا افرادی که می خواهند رانندگی کنند، می توانند قفل در را از طریق تلفن همراه کنترل و باز و بسته کنند.

قفل دیجیتال و دستگیره و سنسور درب

نتیجه گیری

سرانجام، امروزه با پیشرفت تکنولوژی و دانش پزشکی، ابزارهای زیادی برای کمک به رفع نیازهای سالمندان ایجاد شده است تا آنها بتوانند بر کلیشه های سالمندی غلبه کنند و زندگی مستقل خود را بسازند. از این نظر، استفاده از فناوری، دستگاه‌های دیجیتال، شبکه‌های اجتماعی، هوش مصنوعی و روباتیک این امکان را برای سالمندان فراهم کرده است که در طول سال‌های حساس زندگی‌شان به طور مستمر با دوستان، خانواده و تیم پزشکی خود ارتباط برقرار کنند.