نصب قفل دیجیتال یکی از بهترین ایده هایی بود که توسط مهندسان و طراحان صورت گرفت و این روزها برای منازل، ادارات، مکان های مهم و حساس توانسته امنیت خوبی ایجاد کند و امروزه به عنوان یک ابزار ضد سرقت به شمار می آید.

نصب قفل دیجیتال چطور به ایمنی درب ساختمان کمک می کند؟

برای اینکه بتوانیم ایمنی درب ساختمان با نصب قفل دیجیتال را مشخص کنیم بهتر است با یک مثال آغاز کنیم.

قفل دیجیتال مجهز به سیستم همگام سازی با تلفن همراه یکی از جدیدترین و بهترین محصولاتی است که در بازار عرضه شده است و از نام آن تا حدودی می توان متوجه شد که چه عملکردی دارد. بعضی از قفل های دیجیتال به طور کلی امکان اتصال به تلفن همراه را دارند. شرایط به این صورت است که قفل به واسطه وای فای و یا بلوتوث به قفل دیجیتال وصل می شود و این رویکرد سبب می شود که موقعیت درب کنترل شود. دقت کنید که سیستم های ایمنی در واقع روی گوشی نصب می شوند و اگر فردی اقدام به باز کردن غیر مجاز درب داشته باشد پیام هشدار از طریق تلفن همراه به صاحب ملک داده می شود.

ایمنی درب ساختمان

نصب قفل دیجیتال مجهز به دوربین با امنیت بالا

برخی از مدل های قفل های دیجیتال به شکلی طراحی شده اند که به دوربین متصل می شوند. در این مدل از قفل ها اگر فردی اقدام به باز کردن درب نماید دوربین از او عکس می گیرد. به طور کلی نصب قفل دیجیتال که مجهز به دوربین است سبب می شود تا سارق سریعاً شناسایی شود. حتی اگر سارق پشت درب بایستد و هیچ کاری نکند اما اگر تایم مورد نظر بیشتر حضور داشته باشد دوربین از او عکس می گیرد. این مدلل از قفل ها به طور کلی برای افراد خاص قابل تنظیم هستند. مثلاً برای افراد خاص می تواند کدهایی ثبت کرد تا قفل در زمان ورود به آنها پیام تبریکی ارائه دهد. البته این موارد سلیقه ای است و شامل بحث امنیت نمی شود.

نصب قفل دیجیتال ترکیبی با امنیت بالا

در برخی از قفل های دیجیتالی به طور کلی سعی شده از چندین فناوری استفاده شود و این سبک از قفل ها برای مکان های حساس بهترین گزینه محسوب می شود چون در شناسایی و تشخیص هویت کاربران از چندین الگوریتم کمک می گیرد. نصب قفل دیجیتال ترکیبی به طور کلی بر اساس سطح امنیتی مورد نیاز تنظیم می شود و البته که این قفل ها ساختار حرفه ای و قابل قبولی دارند.

مثلاً برخی از آنها ترکیبی از رمز عبور و اثر انگشت هستند و فقط کسانی می توانند وارد منزل شوند که هم رمز عبور داشته باشند و هم اثر انگشتشان از قبل تعریف شده باشد. پس از وارد کردن یکی از دو شناسه مورد نظر درب باز خواهد شد اما می توان شرایط را به شکلی در نظر گرفت که شخص مجبور باشد هر دو شناسه را وارد نماید تا درب برای او باز شود. در یک بررسی ساده مشخص می شود که نصب قفل دیجیتال ترکیبی چقدر می توان امنیت ساختمان را بیشتر کند و به طور کلی ورود سارقان را به حداقل برساند.

قفل مجهز به دوربین

آیا نصب قفل دیجیتال دارای ریموت ایمنی لازم را برای ساختمان فراهم می سازد؟

این مدل از قفل دیجیتال به طور کلی دارای ریموت به جای کلید است. یعنی هر زمانی که بخواهید درب را باز کنید می توانی دکمه را فشار دهید. به طور کلی ریموت به نسبت کلید ایمنی بیشتری دارد اما اگر ریموت دزدیده شود سریعاً باید آن را غیر فعال کنید در صورتی که اگر کلید دزدیده شود دیگر امکان غیر فعالسازی وجود ندارد و کل قفل باید عوض شود. یک موضوع بسیار مهم در خصوص نصب قفل دیجیتال این است که این قفل ها از نظر سبک اجرایی به چند دسته تقسیم می شوند و اثر بخشی خاص خود را دارند.

نصب قفل بیومتریک نسل جدید برای امنیت 100 درصد

برای اینکه امنیت کامل برای ساختمان شما فراهم شود به سراغ قفل بیومتریک نسل جدید بگیرید. الگوریتم های به کار رفته ر این قفل ها به صورتی است که بر اساس خطوط کف دست، چهره، اثر انگشت و همینطور عنبیه طراحی و اجرا می شوند و هیچ دو انسانی از نظر فاکتورهای گفته شده مشابه نیستند. دقت کنید که به طور کلی قفل های بیومتریک به واسطه کامپیوتر داخلی اطلاعات را پردازش می کنند و اگر داده های ورودی اطلاعات با اطلاعات ذخیره شده مطابقت نداشته باشد اجازه ورود یا خروج داده نمی شود.

هک کردن این مدل از قفل ها کار بسیار دشواری است و به طور کلی دستیابی به اطلاعات داخلی کامپیوتر نیز به ندرت دیده می شود.

قفل دیجیتال امن

سوالات متداول برای نصب قفل دیجیتال

امنیت نصب قفل دیجیتال کارتی بیشتر است یا اثر انگشتی؟

هر یک از قفل های یاد شده شرایط خاص خود را دارند. مثلاً قفل های کارتی شرایط کپی ندارند اما اگر کارت گم شود و فردی آن را پیدا کند ایمنی کار تا حدودی کاهش می یابد البته می توان سریعاً کارت را غیر فعال کرد. از سوی دیگر بخواهید میزان امنیت ساختمان خود را بیشتر کنید پیشنهاد ما نصب قفل دیجیتال اثر انگشتی است و به این ترتیب درب فقط به واسطه تشخیص خطوط روی اثر انگشت باز خواهد شد. البته قفل های کارتی نیز شرایط اتصال به موبایل را دارند و در صورت مفقود شدن و یا از بین رفتن از طریق تلفن همراه گزارش داده می شود.

کنترل تردد توسط قفل های دیجیتال چگونه است؟

مکانیزمی که در قفل هوشمند به کار رفته است مشخص می شود که چه افرادی وارد منزل شده اند و چه افراد در حال خروج هستند بنابراین تردد به خوبی کنترل می شود. نصب قفل دیجیتال برای اداره ها نیز مناسب است و همینطور برای بانک ها و صرافی ها و طلافروشی ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد و ساختاری حرفه ای دارد. این قفل ها به طور کلی از نظر سبک اجرایی به چند دسته تقسیم می شوند و مدیریت اجرایی آنها نیز بر اساس سطح نیاز کاربران است. بهتر است نصب قفل دیجیتال با امنیت بالا توسط افراد خبره صورت بگیرد تا پیش نیازهای لازم رعایت شود و مشکلی وجود نداشته باشد. در سال های اخیر وضعیت تردد توسط قفل های دیجیتال به نسبت گذشته تغییراتی داشته است.