انواع قفل درب خودرو دارای تکنولوژی های مختلفی هستند که در هر برند متفاوت است. خودروهای بسیار لوکس و پیشرفته دارای تکنولوژی های برتر قفل درب خودرو می باشند. از جمله این برندها می توان کارخانه های مرسدی بنز و BMW در تولید خودرو اشاره کرد. به طور مشابه کارخانه های درجه پایین تر کماکان از یک سری راهکارهای ساده و تکراری برای درب های خود استفاده می کنند. استفاده از این تکنولوژی های ساده سبب می شود دست سارق جهت باز کردن درب خودروهایی مانند پراید بازتر باشد. یعنی اجزای داخلی اینطور ماشین ها مانند ضبط و غیره امکان سرقت بالاتری دارند زیرا امنیت قفل های این ماشین ها کمتر هستند. در این مقاله قصد داریم تا انواع قفل درب خودروهای مختلف را برای شما عزیزان شرح دهیم. پس با ما همراه باشید تا علت ناکام ماندن سرقت ها از ماشین هایی مثل بنز و یا BMW را دریابید.

سیستم درب کیلس (KEYLESS)

سیستم درب کیلس تکنولوژی به روز دنیا در مورد قفل های درب خودرو است. کارکرد آن به گونه است که برای باز کردن قفل درب خودرو نیازی به فشار دادن دکمه ریموت وجود ندارد. این سیستم به کمک یک کلید و یا کارت هوشمند عمل می کند. مانند آنچه که در قفل دیجیتال درب با دسترسی کارت های RFID مشاهده می کنید. دسترسی کارت در قفل دیجیتال از امنیت بالایی برخوردار است چرا که غیرقابل کپی می باشد. این غیر قابل کپی بودن قفل دیجیتال از طریق معرفی اطلاعات بیشتر از شماره سریال کارت به قفل صورت می گیرد.

سیستم درب کیلس

برگردیم به سیستم کیلس یعنی باز کردن قفل بدون نیاز به سوئیچ. اولین بار این سیستم توسط کارخانه مرسدس بنز در اواسط دهه 90 میلادی مطرح شد. در اینجا شناسایی ریموت خودرو از طریق فرکانس وایرلس امکانپذیر است و حتی برای استارت زدن نیازی به وارد کردن سوئیچ ندارید. تولید اولین کیلس روی بنز سری S توسط کارخانه زیمنس در سال 1995 صورت گرفت. در سیستم کیلس کافیست ریموت خودرو در جیب شما باشد آنگاه با نزدیک شدن به خودرو فقط دستگیره را بکشید تا قفل درب باز شود. بعد فقط پدال گاز را فشار دهید تا ماشین شروع به حرکت کند. این یعنی یک سیستم بدون سوئیچ یا کلید در خودرو مانند سیستم بدون کلید قفل دیجیتال در صنعت ساختمان سازی.

بالا بردن امنیت سیستم کیلس

به منظور بالا بردن امنیت این سیستم در مورد قفل خودرو کد داخل ریموت با کد گیرنده های داخل ماشین هر بار مطابقت داده می شوند. مانند آنچه که در سیستم دسترسی بیومتریک قفل اثر انگشتی داریم. برای باز کردن قفل درب با گذاشتن انگشت روی اسکنر این الگو با پایگاه داده قفل تطبیق داده می شود. در هر دو سیستم تنها در صورت مطابقت کدها قفل درب باز خواهد شد. پردازش و عمل تطبیق کدها در کمتر از یک ثانیه انجام می شود. در صورت ضعیف شدن باتری ریموت می توانید تا زمانی که آن را تعویض کنید از سوئیچ مکانیکی داخل ریموت استفاده کنید. به صورتی که درپوش دستگیره را باز کرده و از طریق سوئیچ قفل درب را باز می کنید. این راه میانبر مانند منبع تغذیه اضطراری در قفل دیجیتال است که به دو صورت پاوربانکی و باتری کتابی 9 ولتی وجود دارد. شما می توانید با اتمام باتری از این دو منبع، قفل را از بیرون به طور موقت شارژ نمایید.

قفل درب خودرو

انواع مختلف کارکرد قفل درب خودرو

به طور کلی قفل خودرو از طریق چند مکانیزم مختلف برای باز و بستن عمل می کند. این مکانیزم ها عبارتند. کلید یا همان سوئیچ، 2. باز کردن قفل درب اتومبیل با فشردن دکمه. همچنین 3. با استفاده از قفل های ترکیبی  در بیرون از اتومبیل و با کشیدن دکمه در سمت داخلی درب. در نهایت به روزترین روش ها که شامل 4. ریموت و ارسال سیگنال از یک مرکز کنترل می باشند. در خودروهای معمولی تر که دارای قفل برقی هستند به اینصورت است که سوییچ باز و بسته کردن قفل، نیروی لازم برای باز کردن درب را به عملگر و یا محرک می فرستد. در خودروهای پیشرفته تر کنترلر مرکزی یا BODY CONTROLLER وظیفه باز و بستن درب خودرو را دارد. بادی کنترلر همان کامپیوتر و یا مغز اصلی خودرو است که فرکانس های ریموت در آن جا پردازش و منجر به باز و بستن قفل درب می شوند.

دلیل استفاده از دسترسی های جایگزین

همانطور که می بینید دسترسی کلید چه در مورد باز کردن قفل درب خودرو و چه در مورد قفل درب ساختمان دیگر در الویت نیست. چرا که این دسترسی چالش هایی را با خود به همراه دارد که یکی از آن ها گم شدن و حمل آن هاست. وقتی کلیدها در خانه و یا خودرو جا می مانند باز کردن قفل درب به یک فاجعه تبدیل می شود. به همین دلیل با پیشرفت تکنولوژی سعی در استفاده از قفل های بدون کلید است. زیرا در اینصورت علاوه بر آرامش و راحتی ذهن، زیبایی و مدرنیته را به زندگی خود دعوت می کنید.

قفل درب منزل

دلیل بعدی عدم استفاده از کلیدها قابل کپی بودن و غیر امن بودن آن هاست. به همین دلیل در خودروهایی مانند پراید سرقت به آسانی صورت می گیرد. اما کمتر شنیده اید که یک مرسدی بنز را سرقت کنند. دسترسی های غیر قابل کپی مثل کارت و یا اثر انگشت امنیت منزل و خودروی شما را دوچندان می کنند.