معمولاً قفل درب آهنی با درب های چوبی فرق دارد بنابراین بسیار مهم است از قفلی استفاده کنید که با درب های آهنی سازگار باشد و مشکلی ایجاد نکند. برای اینکه بتوانید قفل مناسب درب خود را پیدا کنید باید یک سری اطلاعات کافی داشته باشید.

قفل درب آهنی مخصوص

درب های آهنی دارای قفل های مخصوصی هستند. این قفل ها از نوع سوئیچی بوده و به طور کلی عرض کمی دارند. بنابراین یکی از نکات بسیار مهم در خرید قفل درب آهنی، رعایت عرض کم آن است. قفل هایی که عرض زیادی دارند برای درب های آهنی مناسب نیستند.

نکته مهم دیگر برای درب های آهنی است که پهنای قفل نیز باید استاندارد باشد. مثلاً پهنای قفل درب آهنی می بایست 2.5، 3.5 و یا 4.5 سانتی متر در نظر گرفته شود. اینطور که مشخص است این قفل درب ها به صورت شاخدار نیز عرضه می شوند و گزینه بسیار مناسبی برای انواع درب های آهنی هستند.

انواع قفل درب آهنی

اگر قرار است که قفل درب آهنی برای دروازه استفاده شود می توانید مدل های زیر را انتخاب کنید که هر یک ویژگی های مخصوص خود را دارند.

مثلاً قفل های سوئیچی معمولی ابتدایی ترین نوع قفل حیاطی محسوب می شوند. این قفل ها یک مغزی برنجی مخصوص دارند. این مدل از قفل ها دارای کلیدهای تک شیار بوده و دو زبانه دارند. به طور کلی وجود دو زبانه در این قفل ها برای بسته نگهداشتن درب مورد استفاده قرار می گیرند. یعنی یک زبانه مخصوص بسته نگه داشتن درب و زبانه دیگر مخصوص قفل کردن درب منزل است. این قفل ها از نظر امنیت شرایط متوسطی دارند اما به طور کلی راضی کننده هستند.

مورد بعدی قفل های حیاطی کامپیوتری محسوب می شوند که نسل جدید قفل درب آهنی بوده و به طور کلی از کلید های کامپیوتری برای باز و بسته کردن آنها استفاده خواهد شد. این قفل ها با قفل های معمولی فرق می کنند. در این قفل ها لبه ای وجود ندارد. در صورتی که در قفل های معمولی گاه لبه یا برآمدگی های کم و زیاد دیده می شود. روی کلید این قفل ها تعدادی فرورفتگی دیده می شود که اندازه های متنوعی دارد و به واسطه کدهای کامپیوتری اجرا خواهد شد.

مورد بعدی مربوط به قفل حیاطی کلید چهارپر است. این قفل ها مشابه با مدل های معمولی هستند اما برآمدگی های آنها معمولاً شامل 4 لبه مخصوص می شود. یعنی از کلیدهای خاصی برای باز کردن این قفل ها استفاده می شود و به طور کلی ساچمه های چهار طرفی در این قفل ها وجود دارد که سبب جابجایی خواهد شد. دقت کنید که کلیدهایی که برآمدگی مناسبی ندارند معمولاً در به حرکت در آوردن این قفل ها مشکلات زیادی ایجاد می کنند.

مورد سوم مربوط به قفل حیاطی بیرون بازشو است. این قفل ها در شرایط خاصی استفاده می شوند و برای درب های ورودی با فضای حیاط کم بهترین گزینه هستند. این قفل ها معمولاً رو به بیرون باز می شوند، زبانه ای که برای این قفل ها در نظر گرفته می شود بسیار متفاوت از مدل های معمولی است. در صورتی که درب ورودی شما به بیرون باز می شود این قفل ها بهترین گزینه خواهند بود چون جهت گودی زبانه برعکس قفل های معمولی است.

مورد چهارم قفل حیاطی برقی است. این سبک از قفل ها به طور کلی مشهور به مدل کله گاوی هستند. در داخل قفل درب آهنی از دو عدد بوبین استفاده شده است و همینطور برق 24 ولت نیز برای باز کردن درب استفاده می شود. درب ها با آیفون باز می شوند و دارای بازویی مخصوصی هستند. شما با خرید این قفل ها دیگر نیازی به قفل دارای زنجیر نخواهید داشت.

راهنمای خرید قفل درب آهنی

از آنجایی که مدل های مختلف قفل درب آهنی را شناسایی کردیم چه خوب است راهنمای خرید قفل درب آهنی را نیز به خوبی بدانیم.

یکی از موارد مدل بازشو درب شماست که باید پیش از خرید قفل سنجیده شود. درب ها یا به سمت داخل و یا به سمت بیرون باز می شوند. به طور کلی قفل درب ها با هم متفاوت هستند. اگر درب شما رو به بیرون باز شود می بایست قفل حیاطی بیرون بازشو را خریداری کنید.

مورد بعدی نوع کلید است. تفاوتی که برای نوع کلید مطرح است یکی از پارامترهای مهم مقایسه قفل درب آهنی محسوب می شود. برخی از کلیدها ساده هستند و دارای یک برآمدگی و برخی دیگر از کلیدها به صورت چهار پر کار می کنند. یعنی کلید از چهار سمت دارای برآمدگی مخصوص است. قفل درب آهنی مدل جدید به صورتی است که برآمدگی آن حذف شده است و به طور کلی میزان فرورفتگی های نیز به نسبت مدل های قدیمی تغییر کرده است و به آن کلید کامپیوتری گفته می شود.

بهتر است که تعداد زبانه های قفل درب آهنی نیز مشخص شده باشد. در همه قفل ها معمولاً یک زبانه نگهدارنده درب وجود دارد اما به طور کلی تفاوت بین قفل ها در تعداد زبانه های آن است. برخی از قفل ها به طور کلی دارای سه یا چهار زبانه قفل هستند. اگر زبانه قفل ها چند قسمتی باشد احتمال شکست آن کمتر بوده و ضریب امنیتی آن نیز بالاتر است.

مورد بعدی فرورفتگی کلید ها است. در کلیدهای کامپیوتری خبری از شیار نیست و معمولاً تمرکز روی تعدادی از فرورفتگی ها صورت می گیرد. هرچه عمق این فرورفتگی ها بیشتر باشد، کیفیت آنها نیز بیشتر خواهد بود.

جنس زبانه از دیگر مواردی است که باید رعایت شد. جنس زبانه کلیدها به طور کلی می بایست برنجی و فولاد ضد برش باشد. برنج مقاومت بالایی نسبت به اسید از خود نشان می دهد. از سوی دیگر شرایط شکستن و برش دادن این جنس نیز وجود ندارد و به واسطه روکش های استیل بسیار عالی خواهد بود.

نتیجه گیری

اینطور که بررسی ها نشان می دهد قیمت قفل درب آهنی به نسبت گذشته کمی گرانتر شده است. یعنی قفل ها از نظر ساختار قیمت گذاری می شوند و برخی از مدل های قفل درب آهنی به نسبت گذشته قیمت بیشتری دارند. شما می توانید قفل درب آهنی به سبک های قدیمی تر را انتخاب کنید و هزینه های خود را کاهش دهید.