هر یک از اجزای قفل الکترونیکی اهمیت خاص خود را دارد. در واقع اگر کیفیت اجزای قفل الکترونیکی به خوبی اجرا نشده باشد در نهایت قفل نمی تواند عملکرد درست و استانداردی داشته باشد و دچار مشکل می شود. بنابراین در این بخش قصد داریم در مورد اجزای قفل الکترونیکی صحبت کنیم و بررسی کنیم که جنس اجزای قفل هوشمند باید به چه صورتی در نظر گرفته شود.

خدمات پس از فروش قفل الکترونیکی

مهمترین اجزای قفل الکترونیکی استاندارد

برخی از قسمت های قفل الکترونیکی بسیار مهم است و قطعاً باید از نظر کیفیت، درجه یک باشند.

  • بدنه قفل هوشمند

یکی از مهمترین اجزای قفل الکترونیکی، بدنه آن است. بدنه این قفل ها به طور کلی از جنس فلز هستند یعنی فلزی که برای بدنه به کار می رود باید به صورتی باشد که هرگز دچار مشکل نشود و جنس بدنه دردسرساز نباشد. مثلاً آهن هایی که دچار زنگ زدگی می شوند برای بدنه قفل های هوشمند مناسب نیستند. بدنه استیل از مهمترین مواردی است که برای قفل هوشمند در نظر گرفته می شود. ظاهر استیل بسیار شیک بوده و در فضای مرطوب نیز دچار زنگ زدگی نمی شود. اگر فکر می کنید قفل های هوشمندی که جنس بدنه آنها استیل است برای شما گران است می توانید به سراغ قفل هایی با بدنه پلاستیکی بروید. این قفل ها هم ظاهر لوکسی دارند و هم از جنس پلاستیک ضد ضربه برای آنها استفاده شده است.

  • صفحه کنترل قفل دیجیتال

در بررسی لیست اجزای قفل الکترونیکی، گزینه بعدی مربوط به صفحه کنترل یا نمایشگر قفل های هوشمند است. به طور کلی صفحه کنترل یکی از مهمترین اجزای قفل های الکترونیکی استاندارد محسوب می شود یعنی بردی که برای این صفحه ها در نظر گرفته می شود سبب عملکرد بهتر دستگاه خواهد شد. برد الکترونیکی اگر کیفیت خوبی نداشته باشد دچار مشکل می شود و در نهایت هسته قفل هوشمند را درگیر می کند. یکی از مواردی که در خصوص صفحه کنترل قفل دیجیتال دیده می شود برد هسته است. برد هسته باید تست و آزمایش های مختلفی را پشت سر گذاشته باشد و امتیاز آن مشخص باشد.

  • موتور قفل دیجیتال

به هر حال هر چقدر هم که بدنه قفل دیجیتال طراحی درستی داشته باشد و از جنس خوبی برای بدنه قفل استفاده شده باشد، اگر موتور دستگاه به درستی کار نکند دردسرساز می شود. موتوری که برای قفل های الکترونیکی در نظر گرفته می شود بسیار کوچک است اما همینطور موتور ظریف از نظر عملکرد سنجیده شده است و شاخص بندی خاصی را شامل می شود. موتور این قفل ها به طور کلی باید استاندارد باشد در غیر این صورت اجرای درستی نخواهد داشت.

از سوی دیگر نیاز است که زمان باز و بسته شدن درب نیز مشخص باشد. در زمان باز و بسته شدن درب چرخش موتور صورت می گیرد و اگر زمان بندی برای چرخش موتور به درستی ارزیابی نشود مشکلات زیادی ایجاد می شود. دقت کنید که موتور قفل دیجیتال به واسطه ساختاری که دارد می تواند عملکرد مختلفی داشته باشد، برخی از موتور ها بسیار قوی هستند و به طبع کیفیت نهایی قفل را بیشتر خواهند کرد، برخی دیگر از موتور ها شرایط متوسطی دارند و از نظر قیمت نیز ارزانتر هستند.

صفحه نمایش از اجزای قفل الکترونیکی

سه مورد از مهمترین اجزای قفل الکترونیکی را در بخش قبل بررسی کردیم حال نوبت بررسی صفحه نمایش است که به نوبه خود از اهمیت بالایی برخوردار است و سبک اجرای آن و میزان حساسیتی که برای آن تعریف شده است بسیار مهم است. صفحه نمایش در قفل های هوشمند باید کارایی آسانی داشته باشند و در عین حال از نظر امنیت نیز شرایط خوبی داشته باشد. به طور کلی نمایشگری که مورد استفاده قرار می گیرد باید از نظر رنگ آبی و سفید باشد. نمایشگرهایی که رنگ های عجیب دارند از نظر دید و خوانایی کمی مشکل ساز هستند پس خوانایی صفحه نمایش یکی از مهمترین مواردی است که باید ارزیابی شود. در اجزای قفل الکترونیکی استاندارد قطعاً از پروتکل های مخصوصی استفاده شده است تا زاویه دید امنیتی برای صفحه نمایش ایجاد شود.

اجزای قفل الکترونیکی استاندارد چیست؟

ماژول اثر انگشت مهمترین اجزای قفل الکترونیکی

سیستم اثر انگشت در قفل های الکترونیکی بسیار متنوع است و الگوریتم های اجرایی نیز با هم فرق دارند. برخی از قفل ها از نظر نوع سیستم اثر انگشت شرایط خاصی دارند و هک کردن آن به ندرت دیده می شود. اگر سیستم اثر انگشت به صورت نیمه هادی در نظر گرفته شود قیمت آن نسبتاً مناسب است اما سیستم هایی که دارای پروتکل اثر انگشت نوری هستند به طور کلی قیمت بالاتری دارند و می توانند اجرای قابل قبول تری داشته باشند.

قفل الکترونیکی اثر انگشتی

سوالات متداول برای خرید قفل الکترونیکی

آیا سیلندر قفل دیجیتال بخشی از اجزای قفل الکترونیکی محسوب می شوند؟

یکی از مهمترین اجزای قفل الکترونیکی مربوط به سیلندر آن است. سیلندرها از دسته بخش های مهمی هستند که برای قفل دیجیتال اجرا می شوند در واقع اگر سیلندر به کار برده شده برای قفل های دیجیتال کیفیت بالایی نداشته باشد امنیت آن دچار مشکل می شود.

آیا نیاز است که مغزی قفل الکترونیکی مورد تایید قرار بگیرد؟

مغزی که برای قفل های هوشمند استفاده می شود معمولاً به شکل تک زبانه، دو زبانه و سه زبانه ارزیابی می شود. دقت کنید که مغزی هایی که برای قفل دیجیتال اجرا می شوند اگر بدون زبانه باشند کیفیت خوبی نخواهند داشت و مشکل ساز می شوند. البته که وضعیت مغزی دیجیتال به شکل کاملاً کاربردی سنجیده می شود و ساختار آن ارزیابی خواهد شد.

جای باتری را از قلم نیندازید!

جای باتری یکی از مهمترین اجزای قفل الکترونیکی محسوب می شود. در واقع جای باتری بر اساس مدل قفل سنجیده می شود و البته که می تواند قفل های 4 الی 8 باتری استفاده کرد.

نتیجه گیری

برای خرید قفل هوشمند نیاز است که موقعیت قفل سنجیده شود و اجزای قفل الکترونیکی نیز بر اساس نوع آن ارزیابی می شود. البته که بسیاری از قفل ها از نظر سبک اجرایی و اطلاعاتی متفاوت هستند و پارامترهای اجرایی برای قفل ها نیز به سبک ایده آلی ارزیابی می شود. بررسی ها مشخص کرده است که قفل ها می توانند از نظر ظاهری بسیار لوکس باشند اما اجزای داخلی آن ها فاقد کیفیت باشد بنابراین به همه موارد دقت کنید.