بدون شک شیشه یکی از اجزای اصلی و مهم یک ساختمان اعم از مسکونی و تجاری است، زیرا بدون شیشه و پنجره، محیط موجود تاریک، سرد و نمناک می شود. از طرفی امروزه با پیشرفت هایی که صورت گرفته، شیشه ها نیز تغییر کرده و مدل های مختلفی در بازار موجود است که به عنوان مثال می توان به شیشه هوشمند اشاره کرد. در ادامه با ما در شناخت شیشه های نسل صفر تا صد همراه باشید.

شیشه هوشمند چیست؟

شیشه هوشمند یک فناوری پیشرفته است که می تواند میزان نور ورودی به یک مکان را کنترل کند. در واقع باید گفت که این شیشه از جریان الکتریکی استفاده می کند و به کمک آن مات یا شفاف می شود. این فناوری علاوه بر منحصربه‌فرد بودن در خانه‌های هوشمند، در اتاق‌های کنفرانس، استخرها، سالن‌های ورزشی، بیمارستان‌ها، حمام‌ها و مکان‌های دیگر نیز کاربرد دارد.

شیشه هوشمند چگونه کار می کند؟

همانطور که گفتیم شیشه های هوشمند دارای تکنولوژی مبتنی بر جریان الکتریکی هستند و مجهز به یک سری کنترل های هوشمند هستند که می توانند مصرف انرژی توسط آن ها را کاهش دهند. شیشه ها با کنترل یا موبایل مخصوص از راه دور قابل تنظیم هستند و در صورت تمایل می توانید آن ها را در حالت اتوماتیک نیز تنظیم کنید. جریان الکتریکی استفاده شده در این سیستم به مات و شفاف شدن شیشه کمک می کند. در نتیجه هنگامی که سیستم این فناوری خاموش می شود، ذرات داخل آن پراکنده می شوند و باعث مات شدن شیشه می شوند که برای ایجاد حریم خصوصی ظریف راحت است. حالت دیگر مربوط به زمانی است که فناوری شیشه فعال می شود و ذرات پراکنده در کنار یکدیگر قرار می گیرند و در نتیجه شفافیت شیشه هوشمند ایجاد می شود. به این ترتیب می توانید طرف دیگر شیشه را به وضوح ببینید.

مزایای شیشه هوشمند

اجزای شیشه هوشمند

شیشه های هوشمند معمولا از 4 قسمت شامل شیشه سکوریت، قفل هوشمند، سوئیچ و کنترل از راه دور تشکیل شده اند. همچنین باید بدانید که این شیشه ها دارای دو نوع لیبل دار و لمینت می باشند که در نوع لیبل دار از یک شیشه با ضخامت 10 میلی متر و در نوع لمینت از شیشه با ضخامت 5 میلی متر و یک شیشه 12 میلی متری استفاده می شود.

حال ممکن است در رابطه با امنیت این شیشه ها سوالی برای شما پیش بیاید، باید گفت که این شیشه های سکوریت به خوبی با قفل محکم می شوند تا از ورود و سرقت غیر مجاز جلوگیری شود. اما قفل شیشه ای سکوریت چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ شیشه سکوریت نوعی شیشه نشکن است که با استفاده از فرآیندهای خاصی تولید می شود و در برابر آب و هوای بد و سرقت بسیار مقاوم است. این شیشه انواع مختلفی دارد و آنچه که انواع آنها را متفاوت می کند قفل های تعبیه شده روی شیشه می باشد. در زیر لیستی از انواع قفل های شیشه ای سکوریت برای شما آورده شده است تا با آنها آشنا شوید.

قفل کمری
قفل برقی
قفل فرودگاهی
قفل دیجیتال

اجزای شیشه هوشمند

مزایای شیشه هوشمند

1. ایجاد حریم خصوصی

یکی از بزرگترین مزایای شیشه هوشمند حفظ حریم خصوصی و محرمانه بودن آن است. به لطف تکنولوژی، این شیشه را می توان به راحتی از شفاف به شفاف و بالعکس تغییر داد. بنابراین با توجه به این ویژگی می توان از این لیوان در حمام اصلی، سالن بدنسازی، استخر و … استفاده کرد. بدون به خطر انداختن حریم خصوصی.

2. کنترل دمای مناسب

شیشه های هوشمند به گونه ای طراحی شده اند که بتوانند اشعه های فرابنفش و مادون قرمز را منعکس کنند، بنابراین در فصل گرما دما به خوبی تنظیم می شود. در فصل سرد، شیشه هوشمند موقعیت خود را تغییر می دهد و با انتقال اشعه مادون قرمز به گرم شدن منطقه کمک می کند. این شیشه ها کنترل دما را بهتر انجام می دهند اما در صورت نیاز به حرارت بیشتر می توانید از مدل دوبل استفاده کنید.

3. استحکام بالا

یکی دیگر از مزیت های اسمارت گلس، استحکام بالای آن است، بنابراین در صورت تصادف، این شیشه مانند شیشه های معمولی نمی شکند. در واقع باید گفت ساختار این شیشه به گونه ای است که حتی در صورت آسیب دیدن، قطعات آن در کنار هم باقی می مانند و حادثه دیگری ایجاد نمی کند.

4. طول عمر طولانی

نگران آسیب دیدن و از بین رفتن شیشه در مدت زمان کوتاه نباشید زیرا این شیشه ها با وجود اینکه با جریان کم کار می کنند تا 50000 ساعت عمر می کنند. همچنین اگر این شیشه کمی آسیب دیده باشد قابل تعمیر است و نیازی به تعویض سریع شیشه معمولی ندارد. تمام این مزایا شیشه هوشمند را به انتخابی مقرون به صرفه تبدیل می کند.

5. مانع عبور اشعه ماوراء بنفش

به خوبی می دانید که اشعه ماوراء بنفش یک تشعشع بسیار مضر است و تهدیدی برای سلامتی انسان است، همچنین می تواند به وسایل منزل مانند مبل، فرش، موکت و … آسیب برساند. شیشه های هوشمند مکانیزمی برای از بین بردن تشعشعات دارند، بنابراین سلامتی شما در خطر نخواهد بود و تمام وسایل شما در امان خواهند بود.

آشنایی با صفر تا صد شیشه هوشمند

آخرین حرف

شیشه هوشمند فناوری جدید و محبوبی است که امروزه طرفداران زیادی در بین مردم دارد. این فناوری علاوه بر کمک به مدرن سازی فضای زندگی یا کار شما، مزایای بسیاری نیز دارد که در این مقاله به آن ها اشاره کرده ایم تا در نهایت بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. توجه داشته باشید که انتخاب قفل مناسب برای این شیشه نیز بسیار مهم است پس در انتخاب این شیشه به لوازم جانبی نیز توجه کنید.